ZAHRANIČIE
Oxfordská univerzita plánuje testovať svoju vakcínu na deťoch
Test bude vyžadovať účasť 300 dobrovoľníkov vo veku 6 až 17 rokov.

SITA
LONDÝN – Oxfordská univerzita plánuje po prvý raz testovať na deťoch vakcínu proti koronavírusu, ktorú vyvinula v spolupráci s firmou AstraZeneca. Test bude vyžadovať účasť 300 dobrovoľníkov vo veku 6 až 17 rokov. Do 240 z nich dostane očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 a zvyšok kontrolnú vakcínu proti meningitíde.
Vedúci výskumník testovania oxfordskej vakcíny Andrew Pollard vysvetlil, že hoci väčšina detí s ochorením COVID-19 nemá vážny priebeh, „je dôležité stanoviť bezpečnosť a imunitnú odpoveď na vakcínu u detí a mladých ľudí, pretože pre niektoré deti môže byť očkovanie prospešné“. Test by mal podľa jeho slov pomôcť politikom pri rozhodovaní, či v budúcnosti rozšíriť masové vakcinačné programy aj na deti v rámci snahy o bezpečnosť v školách a rozsiahlejší boj s vírusom.
Očkovaciu látku AstraZeneca a Oxfordskej univerzity schválili už vo viac ako 50 krajinách sveta, dosiaľ na použitie u ľudí nad 18 rokov.
Vakcínu proti COVID-19 testujú na deťoch aj ďalšie farmaceutické firmy. Pfizer, ktorého látka už je povolená na použitie u ľudí od 16 rokov, začal v októbri svoju látku testovať na deťoch od 12 rokov. K podobnému kroku v decembri pristúpila aj firma Moderna.
-
COVID19 Publikované 23. februára 2021
Rezort školstva chce otvoriť diskusiu o očkovaní vysokoškolských pedagógov
-
Zaujímavosti Publikované 23. februára 2021
Gizka Oňová má nový hit: Motívom bol slávny výrok Idem, riešim
-
COVID19 Publikované 22. februára 2021
Premiér chce, aby boli deti v školách testované malými testami do nosa viackrát týždenne
-
Rozhovory Publikované 23. februára 2021
Fyzioterapeutka: Zázraky na počkanie sa nedajú robiť. Je to o dlhodobej a správne vedenej terapii