Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Spojené štáty stiahnu takmer 12-tisíc vojakov z Nemecka

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 11:54

113

bd

REKLAMA

29. júl 2020 18:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 29. júla (SITA) – Spojené štáty stiahnu takmer 12-tisíc vojakov z Nemecka. Informuje o tom spravodajský portál CNN. Uskutočnenie rozhodnutia prezidenta Donalda Trumpa bude podľa predstaviteľov amerického ministerstva obrany trvať roky a náklady naň sa vyšplhajú na niekoľko miliárd dolárov.

Z Nemecka odíde zhruba 11 900 vojakov, aby armáda splnila Trumpovu požiadavku na maximálnu prítomnosť 25-tisíc vojakov v Nemecku. Krok v stredu formálne oznámil minister obrany Mark Esper počas brífingu v Pentagone.

Zhruba 5 400 vojakov, ktorých stiahnu z Nemecka, „zostane v Európe“. Zvyšných 6 400 spolu s rodinami sa vráti do Spojených štátov, pričom časom ich znovu nasadia do Európy.

Podľa agentúry AP pritom rozhodnutie úzko súvisí s plánom zvýšiť početnosť amerických jednotiek v Poľsku, čo si dlhodobo želá Varšava aj poľský prezident Andrzej Duda.

Poznamenala tiež, že nie je jasné, či plán, ktorý zožal kritiku v radoch demokratov aj republikánov, prežije, ak Trumpa v novembri znovu nezvolia za prezidenta.

Informácie pochádzajú z webstránky edition.cnn.com a agentúry AP.

Pôvodný článok:
https://edition.cnn.com/2020/07/29/politics/us-withdraw-troops-germany/index.html

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA