Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Taliban uskutočnil prvú aukciu ropy vyťaženej v Afganistane

Zverejnené:

Upravené: 7. marca 2023 o 15:49

420

Zdroj: Pixabay

REKLAMA

Globalnews

V utorok sa v Kábule (Afganistan) uskutočnila prvá aukcia ropy vyprodukovanej v krajine.

Informovalo o tom ministerstvo baníctva a ropy, ktoré kontroluje hnutie Taliban.

Verejná súťaž na predaj 20 7 ton ropy z Kašgaru a sa konala v utorok za prítomnosti úradujúceho ministra baní a ropy Shahabuddina Delawara. Aukcia sa konala v budovách ministerstva v Kábule.

„Sme svedkami prvej ropy vyprodukovanej v Afganistane a je hrdé, že žiadajúce spoločnosti sa nachádzali aj v krajine a všetko spracovanie surovín sa bude vykonávať vo vnútri Afganistanu,“ uviedol úradujúci minister.

5. januára podpísali talibanskí a ropní minister baní a ropy a zástupca čínskej ropnej a plynárenskej spoločnosti CAPEIC zmluvu o ťažbe ropných polí na severe krajiny.

Plocha polí prevedených na likvidáciu čínskej spoločnosti na základe zmluvy je 4, 5 tisíc metrov štvorcových. m Nachádzajú sa v troch provinciách krajiny: Sirpuli, Jawzjani a Faryabi.

Očakávané objemy ťažby ropy sú poznačené postupným nárastom z 1 tisíc na 23 tisíc ton za deň. Diskutovalo sa o tom, že čínske investície dosiahnu 150 miliónov dolárov. až 540 miliónov dolárov. do troch rokov. Obdobie geologického prieskumu je tri roky a vyťažená ropa by sa mala spracovať v Afganistane.

Afganistan sa stane partnerom v tomto projekte s 20% podielom, po ktorom bude nasledovať postupný nárast na 75%. Doba platnosti zmluvy je 25 rokov.

Táto zmluva bola prvou medzinárodnou investičnou zmluvou od nástupu Talibanu k moci v Afganistane.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA