Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Trumpovi podporovatelia vtrhli do Kapitolu, postrelená žena zomrela

Tí následne zatlieskali.

Zverejnené:

Upravené: 6. januára 2021 o 12:00

52

large trump vytrznici fccb
ZDROJ: Fanúšikovia Donalda Trumpa, SITA/AP Photo/Jose Luis Magana

REKLAMA

6. január 2021 11:48 SITA, redakcia

WASHINGTON – Budova amerického Kapitolu je „zabezpečená“ po tom, ako tam zasiahli ťažko ozbrojené policajné jednotky. Úrady o tom informovali takmer štyri hodiny po začiatku násilnej okupácie budovy podporovateľmi dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa.

Oznámenie „Kapitol je zabezpečený“ sa v stredu večer ozvalo vnútri zabezpečeného priestoru pre zástupcov Snemovne. Tí následne zatlieskali.

Násilnosti prerušili zasadnutie, počas ktorého mal Kongres oficiálne potvrdiť víťazstvo demokrata Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách. Zákonodarcovia naznačili, že plánujú v zasadnutí pokračovať hneď, ako to bude možné.

Násilné protesty v Kapitole vypukli krátko po tom, ako sa svojim podporovateľom prihovoril sám Trump, ktorý tisíckam zhromaždených ľudí znovu zopakoval nepotvrdené tvrdenia o volebnom podvode.

Žena, ktorá počas násilných protestov v Kapitole utrpela strelné zranenie, podľa agentúry AP zomrela. Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe.

Správu sme aktualizovali o 0:30 (7. januára 2020).

Čo sa stalo?

Členov amerického Kongresu museli v stredu evakuovať z Kapitolu po tom, ako do budovy vtrhli podporovatelia dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa. Lídra republikánov Mitcha McConnella a ďalších senátorov v stredu popoludní miestneho času z Kapitolu odviedla bezpečnostná služba a polícia. Obe komory v tom čase rokovali o potvrdení víťazstva demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách.

Potýčky vypukli krátko po tom, ako sa svojim podporovateľom prihovoril sám Trump, ktorý tisíckam zhromaždených ľudí znovu zopakoval nepotvrdené tvrdenia o volebnom podvode. Neskôr ich prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyzval, aby boli pokojní, nepožiadal ich však, aby sa rozišli.

Starostka Washingtononu, D.C. následne nariadila v hlavnom meste zákaz vychádzania, ktorý začne platiť od 18:00. Nariadenie platí do šiestej rána vo štvrtok. Požiadali tiež o nasadenie ďalších 200 členov Národnej gardy.

Jedenásť republikánskych senátorov a novozvolených členov Senátu namieta proti rátaniu hlasov Zboru voliteľov na zasadnutí Kongresu, počas ktorého mali potvrdiť volebné víťazstvo novozvoleného demokratického prezidenta Joea Bidena. Skupina vedená texaským senátorom Tedom Cruzom navrhla zriadenie volebného výboru, ktorý by vykonal „mimoriadny desaťdňový audit“ výsledkov volieb v sporných štátoch. Požadujú to napriek tomu, že neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali rozsiahlejší volebný podvod počas novembrových prezidentských volieb.

McConnell v tejto súvislosti dnes vyzval Kongres, aby sa nepokúšal zvrátiť výsledky volieb, pretože by to „navždy zničilo našu republiku“. I keď sa podľa neho problémy vyskytujú počas každých volieb, neboli ani „zďaleka také rozsiahle, aby zmenili výsledok celých volieb“. Kongres by sa preto podľa neho nemal vyhlásiť za nejakú „národnú volebnú komisiu na steroidoch“ a skonštatoval, že zvrátenie volebných výsledkov by demokratické inštitúcie v krajine uvrhlo do „smrteľnej špirály“.

Biden získal celkovo 306 hlasov v Zbore voliteľov, zatiaľ čo Trump 232. Demokrat mal tiež o minimálne sedem miliónov hlasov viac ako jeho oponent. Inaugurácia by sa mala konať 20. januára.

Do Washingtonu nasadia Národnú gardu

Do Washingtonu, D.C. nasadia asi 1 100 členov Národnej gardy. Informoval o tom Pentagon v súvislosti s násilnými protestami podporovateľov dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorí dnes vtrhli do Kapitolu. Podľa hovorcu Pentagonu Jonathana Hoffmana sú lídri rezortu obrany v kontakte so zástupcami mesta a lídrami Kongresu. Na pomoc vyslali aj ďalších federálnych agentov.

Guvernér štátu Virgínia podľa agentúry AP prisľúbil, že na pomoc vyšle 200 štátnych policajtov a členov Národnej gardy.

Politici vyzývajú na ukončenie násilných protestov

Politici z Demokratickej aj Republikánskej strany v Spojených štátoch vyzývajú na ukončenie násilných protestov v Kapitole, do ktorého vtrhli podporovatelia dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa.

Viceprezident Mike Pence vyzval demonštrantov, aby budovu okamžite opustili. „Útok na náš Kapitol nebude tolerovaný a tých, čo sú zapojení, budeme stíhať v plnom rozsahu zákona,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Zakročil pritom viac ako samotný prezident, ktorý len vyzval svojich podporovateľov, aby „zostali pokojní“, no nepovedal im, aby sa rozišli.

Novozvolený prezident, demokrat Joe Biden, o ktorého víťazstve pred obsadením Kapitolu rokovali obe komory Kongresu, násilné protesty označil za „útok na najposvätnejšie americké záväzky: vykonávanie vecí ľudu“. Zároveň naliehal na Trumpa na okamžité vystúpenie v televízii, v ktorom vyzve svojich podporovateľov, aby prestali s násilím. Dianie v Kapitole je podľa neho „bezprecedentný útok“.

Trumpa ku konaniu vyzvali aj poprední demokrati v Kongrese – líder demokratov v Senáte Chuck Schumer a predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. V spoločnom vyhlásení vyzvali Trumpa, aby „naliehal na demonštrantov, aby okamžite opustili Kapitol Spojených štátov a jeho areál“.

Na deeskaláciu násilia vo Washingtone vyzvali aj republikánski politici, okrem iných napríklad aj floridský senátor Marco Rubio.

Trump vyzval podporovateľov v Kapitole, aby odišli domov

Americký prezident Donald Trump vyzval svojich podporovateľov, aby v pokoji odišli domov. Spravil tak prostredníctvom videosprávy, ktorú zverejnil viac ako dve hodiny po tom, čo vtrhli do budovy Kapitolu, keď mal americký Kongres počítať hlasy Zboru voliteľov a potvrdiť volebné víťazstvo Joea Bidena.

„Poznám vašu bolesť. Poznám vaše trápenie, ale teraz musíte ísť domov,“ povedal dosluhujúci prezident vo videu, v ktorom okrem iného niekoľkokrát zopakoval nepotvrdené tvrdenia o volebnom podvode. Zároveň tiež svojich podporovateľov nazval „veľmi špeciálnymi“ ľuďmi. „Nemôžeme týmto ľuďom nahrávať. Musíme mať mier. Takže choďte domov. Máme vás radi. Ste veľmi špeciálni,“ vyjadril sa.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA