Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Turistov evakuovali pre riziko zosuvu ľadovca

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 11:41

194

mediaitem babebe

REKLAMA

7. august 2020 18:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 7. augusta (SITA) – Talianske úrady z alpského údolia evakuovali 75 ľudí, prevažne turistov, pre hrozbu zosuvu obrovských kusov ľadovca. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého ľadovec Planpincieux v Montblanskom masíve oslabilo horúce letné počasie v kombinácii s nočnými chladnejšími teplotami. Nachádza sa nad údolím Val Ferret, neďaleko lyžiarskeho rezortu Courmayeur.

Podľa miestneho experta na životné prostredie hrozí, že krehký ľad sa môže kedykoľvek odlomiť. Nebezpečná časť ľadovca je pritom veľká asi ako Milánsky dóm.

Rizikový manažér Valerio Segor pritom vysvetlil, že voda, ktorá tečie popod ľad, môže zafungovať ako šmýkačka a hrozí podľa neho bezprostredné riziko kolapsu. Krehkú časť ľadovca, veľkú 500-tisíc metrov kubických, monitorujú s pomocou leteckej fotografie a radaru.

V súvislosti s hrozbou úrady uzavreli všetky cesty vedúce do Val Ferret.

Podobnú pohotovosť a evakuáciu si pritom teplé počasie v Alpách, ktoré odborníci pripisujú globálnemu otepľovaniu, vyžiadalo už aj vlani v septembri.

Ľadovec sa nachádza vo výške 2 600 až 2 800 metrov nad morom. Podľa Morena Vignoliniho z Courmayeuru vlna horúčav zrýchlila roztápanie ľadovca až na 50 – 60 centimetrov za deň.

Pôvodný článok:
https://www.bbc.com/news/world-europe-53692476

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA