Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Úrady začali vyšetrovanie údajných podvodov s účasťou Navaľného

Opozičný líder Navaľnyj skolaboval 20. augusta počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy

Zverejnené:

Upravené: 30. decembra 2020 o 12:00

238

large Russia Navalny  afafadcaed abaf
ZDROJ: Na archívnej snímke ruský opozičný líder Alexej Anatolievič Navaľnyj/SITA/AP Photo/Pavel Golovkin

REKLAMA

30. december 2020 12:15 SITA, redakcia

MOSKVA – Ruské úrady v utorok zvýšili tlak na najväčšieho kritika Kremľa Alexeja Navaľného tým, že proti nemu vzniesli nové obvinenia z podvodov. Tamojší vyšetrovací výbor uviedol, že otvoril nový prípad proti 44-ročnému Navaľnému, ktorého obvinili z rozsiahlych podvodov týkajúcich sa údajného nesprávneho zaobchádzania so súkromnými darmi vo výške asi 5 miliónov dolárov jeho protikorupčnej nadácii a iným organizáciám.

Navaľnyj sa momentálne zotavuje v Nemecku po augustovej otrave nervovoparalytickou látkou typu novičok, z ktorej viní Kremeľ. Na margo nových obvinení na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter poznamenal, že predstavujú znak zúfalstva ruského prezidenta Vladimira Putina. „Vyzerá to tak, že Putina zachvátila hystéria. Pokúšajú sa dostať ma do väzenia za to, že som nezomrel a pátral po vinníkoch, a že dokazujem, že za tým stojí Putin,“ skonštatoval.

Opozičný líder Navaľnyj skolaboval 20. augusta počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy. Po núdzovom pristátí lietadla ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti v meste Omsk, odkiaľ ho o dva dni previezli do Berlína. Odborníci z Nemecka, Francúzska, Švédska a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) otravu pripísali nervovoparalytickej látke typu novičok sovietskej výroby.

Kremeľ vytrvalo odmietal účasť na otrávení Navaľného, keďže ruské laboratóriá údajne nenašli žiadne známky otravy. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dokonca vyslovil obvinenie, že Navaľného mohli otráviť až v Nemecku alebo počas letu z Ruska do Berlína.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA