Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

USA kvôli korupcii navždy zakázali panamskému exprezidentovi vstup na svoje územie

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2023 o 17:48

508

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Americké ministerstvo zahraničia v stredu navždy zakázalo bývalému panamskému prezidentovi Ricardovi Martinellimu vstupovať na územie Spojených štátov. Podľa Washingtonu sa podieľal na rozsiahlej korupcii pri prideľovaní štátnych zákaziek, píše agentúra AP.

Zákaz sa vzťahuje aj na dvoch synov exprezidenta, ktorí sa v stredu vrátili do Panamy po tom, čo si v Spojených štátoch odpykali tresty odňatia slobody za pranie špinavých peňazí z úplatkov od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.

„Martinelli prijímal úplatky výmenou za nesprávne prideľovanie vládnych zákaziek počas doby, čo bol prezidentom,“ uviedlo americké ministerstvo zahraničia. Martinelli stál na čele Panamy v rokoch 2009 až 2014

Jeho dvoch synov čaká v auguste súd spolu s ďalšími 34 ľuďmi kvôli škandálu okolo Odebrechtu. Sú obžalovaní, že počas pôsobenia svojho otca v prezidentskom úrade vyprali milióny dolárov od Odebrechtu. Ich otca aj ďalšieho bývalého prezidenta Juana Carlosa Varelu tiež čaká súdny proces. Ricardo Martinelli pritom dúfa, že sa vo voľbách v roku 2024 bude uchádzať o znovuzvolenie.

Bratia pred návratom do Panamy zložili kauciu vo výške 14 miliónov dolárov, aby sa vyhli zatknutiu. V Spojených štátoch boli tri roky vo väzení kvôli sprisahaniu s cieľom vyprať 28 miliónov dolárov získaných z úplatkov od Odebrechtu. Než boli vydaní do Spojených štátov, boli 23 mesiacov zadržiavaní v Guatemale.

Anglické futbalové kluby minulý rok po prvýkrát minuli za posily cez dve miliardy dolárov

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA