Sociálne siete

ZAHRANIČIE

USA: Pred lesnými požiarmi v Oregone ušlo už pol milióna ľudí

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 10:10

321

large orez aaff

REKLAMA

12. september 2020 10:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 11. septembra (SITA) – Pred smrtiacimi lesnými požiarmi na americkom pacifickom severozápade už v štáte Oregon ušlo vyše pol milióna ľudí, informujú úrady podľa spravodajského portálu BBC.

Podľa guvernérky Kate Brown zatiaľ nie je jasné, koľko obetí si požiare vyžiadali, no potvrdené sú najmenej štyri. Medzi obeťami sú aj 12-ročný chlapec so starou mamou, ktorí prišli o život neďaleko mesta Lyons.

Desiatky požiarov v Oregone, z ktorých minimálne jeden má pravdepodobne na svedomí podpaľač, pomáha šíriť nezvyčajne horúci a suchý vietor.

Oheň si tiež vyžiadal najväčšiu evakuáciu predmestí Portlandu, pričom podľa novín Portland Tribune bolo vo štvrtok znečistenie v meste najhoršie na svete, keď prekonalo aj Jakartu, Dillí a Láhaur.

Dvanásť západných štátov USA v súčasnosti sužuje vyše 100 lesných požiarov. Najhoršie sú na tom okrem Oregonu aj Kalifornia a Washington, pričom v niekoľkých prípadoch plamene zničili celé mestá. V Kalifornii tiež hlásia najmenej desať mŕtvych, pričom ďalších 16 ľudí je ešte nezvestných.

Národné medziagentúrne požiarne centrum informuje, že plamene zatiaľ zničili zhruba 1,8 milióna hektárov pôdy.

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-54113416

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA