Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Uviaznutú loď v Suezskom prieplave sa podarilo uvoľniť

Nákladná loď Ever Given uviazla v kanáli minulý utorok.

Zverejnené:

Upravené: 29. marca 2021 o 19:43

180

ever given
Loď Ever Given sa podarilo uvoľniť, foto: SITA/AP Photo/Suez Canal Authority

REKLAMA

SITA

SUEZ – Uviaznutú nákladnú loď Ever Given v Suezskom prieplave sa po takmer týždni podarilo uvoľniť. Oznámil to správca kanála Leth Agencies. Flotila remorkérov s pomocou vrcholiaceho prílivu uvoľnila provu lode z piesočného brehu kanála a odťahujú ju do Veľkého horkého jazera, ktoré rozdeľuje severnú a južnú časť prieplavu. Tam plavidlo podrobia prehliadkam.

Kontajnerová loď Ever Given plaviaca sa pod panamskou vlajkou, ktorá smerovala z Ázie do Rotterdamu, uviazla v Suezskom prieplave minulý utorok. Približne 400 metrov dlhá prekážka s asi 20-tisíc kontajnermi denne bránila v preprave tovarov v hodnote viac ako 9 miliárd dolárov.

Zatiaľ nie je známe, či bude loď pokračovať do Európy alebo ju prevezú do iného prístavu na opravy.

Rovnako ešte nie je známe, kedy sa premávka v kľúčovom prieplave vráti do normálu. Pred vstupom do Suezského prieplavu z oboch strán čaká viac ako 300 lodí prepravujúcich najrôznejší náklad, od ropy po dobytok. Dátová firma Refinitiv odhadla, že nahromadenie lodí by sa mohlo vyriešiť do desiatich dní.

Desiatky ďalších lodí sa rozhodli ísť dlhšou cestou a oboplávať Afriku okolo Mysu dobrej nádeje na južnom cípe kontinentu. To však spôsobí výraznejšie oneskorenie plánovaných dodávok.

Suezský prieplav je dôležitý bod v celosvetovej námornej doprave a prevoze tovaru z Východu na Západ. Prechádza tadiaľ zhruba 10 % svetového obchodu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA