Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

V Iráne napriek ultimátu pokračovali demonštrácie, univerzity hlásia strety

Zverejnené:

Upravené: 31. októbra 2022 o 14:49

49

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

V Iráne aj počas víkendu pokračovali rozsiahle protivládne demonštrácie a tisíce ľudí vyšli do ulíc napriek varovaniu veliteľa Revolučných gárd, že bezpečnostné zložky protesty nekompromisne potlačia. Násilné strety sa v nedeľu odohrali na rade univerzít, kde polícia proti študentom použila slzný plyn a streľbu, informovala agentúra Reuters.

Iránska agentúra Tasním dnes informovala, že kvôli účasti na protestoch z minulých týždňov bolo obvinených asi 1000 ľudí.

Podľa agentúry AP polícia a dobrovoľníci v civile zvaní basídži zasahovali v nedeľu napríklad v kampusoch súkromnej univerzity Ázad v Teheráne, kde študenti podľa videí zverejnených na sociálnych sieťach demonštrovali proti iránskemu duchovnému vodcovi Alímu Chameneímu. Niekoľko mladých ľudí utrpelo zranenie, uviedla agentúra Tasním.

Na univerzite v Mázandaráne študenti počas protestu kričali heslo: „Keď nebudeme stáť pri sebe, zabijú nás jedného po druhom.“ Podľa denníka The Guardian z kampusov študentov odvážali autobusy do policajných ciel.

Veliteľ mocných iránskych Revolučných gárd v sobotu vyzval na okamžité ukončenie protestov, ktorých organizáciu pripísal vládam USA, Británie, Izraela a Saudskej Arábie. „Protestujúci by nemali pokúšať trpezlivosť systému… Nevychádzajte do ulíc! Dnešok je posledným dňom nepokojov,“ varoval.

Agentúra Tasním uviedla, že kvôli protestom bolo obvinených 1000 ľudí. Procesy s nimi sa budú konať tento týždeň a majú byť verejné.

Nemecká vláda dnes dôrazne kritizovala zásahy iránskych bezpečnostných zložiek proti demonštrantom a postihy novinárov. Vládny hovorca povedal, že Nemecko schvaľuje únijné sankcie proti Iránu a že uvíta ďalšie opatrenia.

Muž v Poľsku ukradol električku, jazdil po meste a nabral niekoľko cestujúcich

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA