Sociálne siete

ZAHRANIČIE

V Madride opäť funguje starodávny blší trh Rastro

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 22:19

323

large jose antonio gallego vazquez trh unsplash dfeb
ZDROJ: Ilustračné foto - trh v Madride, Unsplash/Jose Antonio Gallego Vázquez

REKLAMA

22. november 2020 18:10 SITA, redakcia

MADRID – Starodávny blší trh Rastro v španielskom Madride opäť otvorili. Pre pandémiu koronavírusu bol mimo prevádzky osem mesiacov. Mnoho významných blších trhov na európskom kontinente je stále zatvorených, no Madridčania týmto krokom chceli poukázať na to, že s určitými preventívnymi opatreniami môže trh fungovať aj v týchto náročných časoch.

Madridskí úradníci sa po dlhých rozhovoroch dohodli, že Rastro môže byť otvorený na 50 % kapacity, pričom prevádzkovatelia približne tisícky stánkov sa budú každú nedeľu striedať. Počas nakupovania sa na trhu môže nachádzať maximálne 2700 osôb a obsadenosť priestoru monitorujú policajné drony.

Rastro funguje už od 17. storočia a koná sa každú nedeľu neďaleko majestátneho madridského námestia Plaza Mayor. Zvyčajne sa na ňom predávajú rôzne starožitnosti, oblečenie či nábytok. Tento symbol Madrid vždy predstavoval tradičné miesto stretnutí a pitia, priťahoval tisíce turistov i miestnych obyvateľov.

Španielsko patrí medzi pandémiou koronavírusu najviac zasiahnuté európske štáty. Dosiaľ v tejto krajine Iberského polostrova zaznamenali viac ako 1,5 milióna prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 42 500 úmrtí. Práve Madrid, kde žije 3,2 milióna ľudí, bol pred niekoľkými týždňami najmohutnejším ohniskom koronavírusu v Európe.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA