Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Vakcínu AstraZeneca prestáva používať aj Nemecko

Podľa farmaceutickej spoločnosti neexistuje dôvod na obavy zo zvýšeného rizika tvorby krvných zrazenín.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 15. marca 2021 o 17:09

26

Ilustračné foto, zdroj: SITA/AP Photo/Sven Hoppe/dpa

SITA

BERLÍN – Očkovanie vakcínou proti koronavírusu spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity pozastavuje pre správy o nebezpečných krvných zrazeninách aj Nemecko. Minister zdravotníctva Jens Spahn uviedol, že sa tak rozhodli preventívne a na radu Inštitútu Paula Ehrlicha, národného regulátora pre vakcíny. Ten vyzval na ďalšie prešetrenie siedmich nahlásených prípadov trombov v mozgoch ľudí, ktorí absolvovali očkovanie.

Spahn sa vyjadril, že Európska lieková agentúra (EMA) rozhodne o tom, či a ako nové informácie ovplyvnia autorizáciu vakcíny v Európe. Minister dúfa, že sa tak stane ešte tento týždeň.

Viacero krajín v posledných dňoch dočasne zastavilo používanie vakcíny AstraZeneca, aby prešetrili správy o krvných zrazeninách, ktoré sa objavili u ľudí po očkovaní. Používanie spomenutej očkovacej látky okrem Nemecka už stopli aj v Dánsku, Nórsku, Bulharsku, Holandsku, Írsku, Thajsku, Konžskej demokratickej republike či na Islande.

Samotná AstraZeneca tvrdí, že neexistuje dôvod na obavy. „Dôkladné preskúmanie všetkých dostupných údajov o bezpečnosti viac ako 17 miliónov ľudí očkovaných v Európskej únii a Spojenom kráľovstve vakcínou AstraZeneca nepreukázalo žiadne dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie, a to v akejkoľvek definovanej vekovej skupine, pohlaví, šarži alebo ktorejkoľvek konkrétnej krajine,“ uviedol vo vyhlásení britsko-švédsky farmaceutický gigant.

EMA a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež uviedli, že dostupné informácie nenaznačujú, že by vakcína spôsobovala zrazeniny, a vyzvali, aby očkovanie pokračovalo.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb Nemecko dosiaľ dostalo viac ako tri milióny dávok vakcíny AstraZeneca. V krajine zatiaľ použili zhruba 1,6 milióna dávok.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA