Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Von der Leyenová navhla Poľsku a Maďarsku, aby sa v spore o právny štát obrátili na Súdny dvor EÚ

Zverejnené:

Upravené: 27. januára 2021 o 21:46

143

large Ursula von der Leyenova aeac
ZDROJ: Na snímke Ursula von der Leyenová, SITA/AP Photo/Kenzo Tribouillard

REKLAMA

26. november 2020 09:08 SITA, redakcia

BRUSEL – Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová navrhuje Poľsku a Maďarsku, aby sa v spore o navrhovaný mechanizmus, ktorý podmieňujúci prístup k peniazom z európskych fondov dodržiavaním zásad právneho štátu, obrátili na Súdny dvor Európskej únie (ECJ).

„Hovoríme o porušovaniach princípov vlády zákona, ktoré teraz ohrozujú rozpočet EÚ… Je veľmi ťažké si predstaviť, že v Európe by ktokoľvek mohol mať niečo proti tomuto princípu,“ povedal von Layenová v Európskom parlamente (EP). „Ktokoľvek, kto stále pochybuje, má jednoduchú možnosť. Môžu sa obrátiť na ECJ a umožniť, aby tam nové pravidlá preverili,“ dodala.

Rozpočtový rámec EÚ na roky 2021 až 2027 v celkovom objeme 1,8 bilióna eur tento týždeň zablokovali Poľsko a Maďarsko. Varšava a Budapešť kritizujú požiadavku viazať vyplácanie peňazí z eurofondov na dodržiavanie zásad právneho štátu. Súčasťou rozpočtového rámca je aj plán ekonomických stimulov vo výške 750 mld. eur.

Bez dohody na rozpočtovom pláne hrozí, že EÚ začne od budúceho roka fungovať v rozpočtovom provizóriu. Pandémiou najviac postihnuté krajiny ako Taliansko a Španielsko, ktoré čakajú na pomoc z fondu obnovy, ju zase nemusia dostať.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA