Sociálne siete

ZAHRANIČIE

WALL STREET JOURNAL: Rusi verbujú Sýrčanov do vojny na Ukrajine

Zverejnené:

Upravené: 7. marca 2022 o 9:43

337

ilustračné foto, zdroj: moviesonline.ca

REKLAMA

GLOBALNEWS

Rusko verbuje sýrskych bojovníkov skúsených v boji v mestských oblastiach, aby sa zapojili do vojny na Ukrajine, informuje americký denník The Wall Street Journal, ktorý sa odvoláva na nemenované zdroje.

Moskva, ktorá 24. februára spustila inváziu na Ukrajinu, v posledných dňoch naverbovala bojovníkov zo Sýrie v nádeji, že pomôžu pri dobytí Kyjeva, povedali podľa agentúry AFP denníku štyria americkí predstavitelia.

Rusko vstúpilo do sýrskej občianskej vojny v roku 2015 na strane režimu prezidenta Bašára Asada. Krajina sa už viac ako desať rokov zmieta v konflikte poznačenom mestskými bojmi.

Rusko vytvára zoznam krajín, ktoré považuje za nepriateľské

Jeden zo zdrojov povedal, že niektorí bojovníci sú už v Rusku pripravení zapojiť sa do boja na Ukrajine, hoci nebolo bezprostredne jasné, koľko bojovníkov bolo dosiaľ naverbovaných. Ďalšie podrobnosti predstavitelia USA neuviedli. Do ukrajinského konfliktu už vstúpili zahraniční bojovníci na oboch stranách.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov, ktorého podporuje Kremeľ, zverejnil videá čečenských bojovníkov, ktorí sa pripojili k útoku a Ukrajinu, a potvrdil, že niektorí z nich boli zabití v bojoch. Čečensko je autonómna republika Ruskej federácie v severnom Kaukaze.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba zase oznámil, že do krajiny pricestovalo približne 20 000 zahraničných dobrovoľníkov, aby sa zapojili do boja proti Rusku. Po tom, čo Rusko ovládlo juhoukrajinské prístavné mesto Cherson a zintenzívnilo ostreľovanie miest po celej Ukrajine, hrozí obkľúčenie aj samotnej metropole Kyjev i druhému najväčšiemu mestu Charkov na východe.

Ruský vojaci zaútočili na novinárov z portálu Sky News

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA