Sociálne siete

Veda a technika

HYGIENICI: Upozorňujú na výskyt krémov obsahujúcich ortuť

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 16:06

172

thinkstockphotos  cropped bffe

REKLAMA

12. september 2020 06:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 11. september (SITA) – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt krémov obsahujúcich ortuť. Informoval o tom hlavný hygienik Ján Mikas, výrobky nahlásili do Rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky – Rapex kontrolné orgány v Nemecku a vo Švédsku. Podľa hygienika je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Krémy z Pakistanu Golden Pearl Beauty Cream, Faiza Beauty Cream, Natural Face Beauty Cream a výrobok na bielenie pokožky Chandni Whitening Cream z Pakistanu obsahujú podľa ÚVZ ortuť.

Farba na tetovanie Schamrock značky Fusion Ink od Fusion Ink USA zo Spojených štátov amerických zistili konzervačnú látku benzisothiazolinone, ktorá je nepovolená pre tento typ výrobkov. Tiež v ňom bolo prekročené maximálne povolené množstvo stanovené pre nečistoty kadmia. Kontrolný orgán v Nemecku zistil, že výrobok bol ponúkaný spotrebiteľom cet internet.

ÚVZ upozorňuje, že uvedené výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku. Databáza výrobkov hlásených do systému Rapex je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA