Sociálne siete

Veda a technika

Na nočnej oblohe môžete pozorovať vzácny jav

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 14:06

189

large jupiter saturn afebcd
ZDROJ: Jupiter a Saturn 16. novembra 2020, SAV

REKLAMA

16. november 2020 12:45 Martina Baumann

BRATISLAVA (GlobalNews.sk) – Počas týchto dní môžete vidieť na oblohe „naháňačku“ dvoch planét. Pýtate sa ktorých? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete viac. Informáciu nám poskytla hovorkyňa SAV Monika Tináková.

Jupiter, ktorý je od Slnka vzdialený 5,2 astronomických jednotiek (teda 5,2 krát ďalej ako Zem od Slnka), obehne okolo Slnka raz za 11,9 roka, Saturn vo vzdialenosti 9,5 astronomických jednotiek raz za 29,5 roka. Rozdielnu rýchlosť obehu týchto planét okolo Slnka si môžete počas najbližších dní overiť vlastnými očami.

A tak nasledujúce dni môžu ľudia sledovať na nočnej oblohe zaujímavý úkaz. „„Tieto dve planéty sú viditeľné v týchto dňoch na večernej oblohe nízko nad juhozápadným obzorom. Môžete ich vidieť večer po západe Slnka na hranici súhvezdí Strelca a Kozorožca,“ hovorí Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Obidve planéty sa pohybujú na oblohe doľava, Jupiter však rýchlejšie ako Saturn. „Ak ich budete sledovať niekoľko večerov, zistíte, že vzdialenosť medzi nimi sa zmenšuje. Ich najväčšie priblíženie (konjunkcia) nastane 21. decembra 2020 bezprostredne po západe Slnka, keď budú na oblohe vzdialené len šesť uhlových minút (približne 1/5 priemeru mesačného disku). Konjunkcie Jupitera a Saturna sa opakujú približne po 20 rokoch,“ povedal Ján Svoreň.

Naposledy v roku 1623

Tohtoročná tesná konjunkcia je však podľa astronóma vzácny jav, keďže posledné takéto tesné priblíženie týchto dvoch planét nastalo v roku 1623 a znovu sa vyskytne až v roku 2080. „Po 21. decembri si planéty pozície vymenia, Jupiter bude vľavo a Saturn stále ďalej vpravo. Ak chcete túto udalosť sledovať, treba si nájsť čas do konca decembra. Neskôr v januári už budú obidve planéty zapadať rýchlo po západe Slnka a vo večernom súmraku budú zle pozorovateľné,“ dodal na záver astronóm.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA