Sociálne siete

Veda a technika

Vesmírna loď Dragon Crew dosiahla Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 14:05

219

large nasa Iss eadaa
ZDROJ: NASA/YouTube

REKLAMA

17. november 2020 12:10 SITA, redakcia

MYS CANAVERAL – Vesmírna ľod Crew Dragon so štyrmi astronautmi na palube dosiahla v utorok o 5:01 (SEČ) Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Plne automaticky riadený let trval 27 hodín. Súkromná firma SpaceX vyslala astronautov do vesmíru už druhýkrát. Tento raz ale spoločnosť Elona Muska zabezpečila posádku, ktorá na ISS absolvuje plnohodnotnú polročnú misiu.

Raketa Falcon odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska s tromi Američanmi a jedným Japoncom na palube. Nedeľný štart nasledoval len niekoľko mesiacov po testovacom lete, počas ktorého SpaceX na stanicu vyslala prvých dvoch astronautov. Od nového letu si SpaceX sľubuje začiatok pravidelného spojenia s ISS.

Posádku tvoria traja muži a jedna žena. Veliteľom je Mike Hopkins, ktorého dopĺňajú fyzička Shannon Walker, prvý čierny astronaut na dlhodobej misii na ISS Victor Glover a Japonec Soiči Noguči, ktorý sa stal prvým človekom za takmer 40 rokov, ktorý letel v troch typoch vesmírnych lodí. Štvorica sa na ISS pripojí k dvom Rusom a jednému Američanovi, ktorí na stanicu dorazili minulý mesiac z Kazachstanu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA