Sociálne siete

Veda a technika

Objavili dosiaľ najrýchlejšiu hviezdu v Mliečnej dráhe

Zverejnené:

Upravené: 28. januára 2021 o 16:20

213

large  cc

REKLAMA

15. august 2020 08:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 15. augusta (SITA) – Vedci nedávno skúmali jednu z hviezd Mliečnej dráhy, ktorá sa pohybuje neuveriteľne vysokou rýchlosťou. Obieha okolo čiernej diery Sagittarius A* v strede našej galaxie. Výskumníci vypočítali, že spomenutá hviezda S4714 sa pohybuje na úrovni ôsmich percent rýchlosti svetla, čo predstavuje 24-tisíc kilometrov za sekundu.

Čierna diera Sagittarius A* už nejaký čas vykazuje väčšiu aktivitu ako iné oblasti Mliečnej dráhy. Hviezdu S4714 preto vedci momentálne považujú za najrýchlejšiu v celej galaxii. Pre porovnanie, Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) vyvinie na obežnej dráhe rýchlosť 7,66 km/s.

S4714 je potvrdením teórií o existencii hviezd, o ktorých astronómovia špekulujú už približne dve desaťročia. Domnievajú sa, že v okolí čiernych dier sa môže nachádzať viac podobných telies, ktorých rýchlosť sa zvyšuje v dôsledku príťažlivých síl. Niektoré sú podľa vedcov možno ešte rýchlejšie ako S4714.

Pôvodný článok:
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/najszybsza-gwiazda-w-drodze-mlecznej-porusza-sie-naprawde-bardzo-szybko/zbxlelx

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA