Sociálne siete

Veda a technika

Všetky vakcíny by mali prejsť schvaľovacím procesom, tvrdí iniciatíva Veda pomáha – COVID-19

Vedci z iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 uviedli, že riadny schvaľovací proces je nevyhnutný pre bezpečie a zdravie občanov.

Zverejnené:

Upravené: 19. februára 2021 o 13:41

119

vakciny
Foto: SITA/AP Photo/Bruna Prado

BRATISLAVA – Všetky podané vakcíny by mali prejsť riadnym schvaľovacím procesom. Vo svojom stanovisku to uviedli vedci z iniciatívy Veda pomáha – COVID-19, ktoré poskytol matematik Richard Kollár. Podľa nich je to nevyhnutné v záujme bezpečia a zdravia slovenských občanov. Očakávajú, že výrobca vakcíny Sputnik V ju predloží čo najskôr na schválenie Európskej liekovej agentúre (EMA).

„EMA už schválila tri vakcíny, ktoré sa na Slovensku používajú, a ďalšie tri sú aktuálne posudzované. Čím viac schválených vakcín bude na Slovensku dostupných, tým viac našich občanov sa bude môcť čo najskôr zaočkovať,“ konštatovali vedci.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii vo štvrtok 18. februára povedal, že za posledné obdobie strávil mnoho rozhovorov s ľuďmi v Ruskej federácii o zabezpečení vakcín Sputnik V. Už budúci týždeň tu mohlo byť k dispozícii 160-tisíc dávok. Podľa neho ide o mimoriadne kvalitnú vakcínu. „Veľmi ma za tejto situácie mrzí, že koaličný partner dnes vytiahol najvyššiu zbraň a v podstate povedal, že na Slovensku sa o Sputniku vôbec baviť nebudeme,“ povedal Matovič.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá návrh na vláde vetovala, na Matovičove slová reagovala, že nemôžeme robiť na občanoch pokusy a všetky vakcíny musia byť zaregistrované riadnym a prísnym procesom EMA. Rovnaký meter musí platiť podľa nej na všetky vakcíny. „Ak dlhé mesiace iné vakcíny čakali na schválenie, tak musí prejsť prísnou registráciou aj táto vakcína. Práve registrácia zabezpečuje to, že vakcíny sú bezpečné. Niektoré posudky súhlasia s vakcínou, ale zároveň uvádzajú, že musia byť splnené legislatívne a formálne požiadavky registrácie,“ povedala. Jej slová podporila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), ktorá uviedla, že nie je možné, aby sa vakcína registrovala národne. Podľa nej však môže minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) zo svojho rozhodnutia výnimku schváliť, no nemalo by ísť o kolektívne rozhodnutie vlády.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA