Sociálne siete

Veda a technika

Rover Perseverance úspešne pristál na Marse, mal by tam stráviť minimálne dva roky

Perseverance po pristátí poslal na Zem aj dve fotografie svojho okolia.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 2:04

298

rover mars
Prvá snímka, ktorú poslal rover Perseverance z Marsu, foto: SITA/AP Photo/NASA

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA – Rover Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok úspešne pristál na Marse. Ostro sledované pristátie, ktoré potvrdil signál krátko pred 22:00, sa v riadiacom centre v Kalifornii stretlo s veľkou radosťou a potlesk pokračoval aj neskôr, keď na Zem dorazili prvé dve snímky z okolia stroja. Zástupca projektového manažéra misie Matt Wallace, ktorého cituje spravodajský portál BBC, neskôr uviedol, že Perseverance je vo výbornom stave.

Šesťkolesový rover pristál v kráteri Jezero, ktorý bol podľa satelitných záberov pred miliardami rokov jazerom. Analýza po pristátí ukázala, že vozidlo je zhruba dva kilometre juhovýchodne od delty, ktorú plánuje preskúmať. „Sme na peknom plochom mieste. Vozidlo je naklonené len o zhruba 1,2 stupňa. Takže sme úspešne našli to parkovacie miesto a máme bezpečne rover na zemi. A ja nemôžem byť pyšnejší na môj tím za to, že to urobil,“ vyjadril sa vedúci pristávacieho tímu misie Allen Chen.

nasa rover

Snímky z NASA vysielali naživo, foto: SITA/AP Photo/Alastair Grant

Reakcia Bidena

Na historický moment reagoval aj prezident USA Joe Biden. „Gratulujem NASA a každému, ktorého ťažká práca umožnila historické pristátie Perseverance. Dnešok znova dokázal, že so silou vedy a americkej vynachádzavosti nie je nič za hranicami možností,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Steve Jurczyk

Steve Jurczyk z NASA telefonuje s prezidentom J. Bidenom, foto: SITA/AP Photo/Damian Dovarganes

Riadiaci pracovníci strávia nasledujúce dni uvedením nového rovera do prevádzky a skontrolujú, či nie je poškodený niektorý z jeho systémov. Tiež je potrebné zdvihnúť sťažeň, na ktorom je jeho hlavný kamerový systém, a prepnúť softvér z pristávacieho na taký, ktorý umožňuje stroju jazdiť po povrchu.

Očakáva sa, že Perseverance v nadchádzajúcom týždni urobí aj mnoho snímok svojho okolia.

Perseverance by mal na Marse fungovať prinajmenšom dva pozemské roky. Rover by mal na Marse hľadať dôkazy o predchádzajúcom mikrobiálnom živote a tiež zbierať vzorky hornín, ktoré sa na Zem v priebehu nasledujúceho desaťročia pokúsia v rámci nového projektu dostať NASA v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Perseverance tiež poslúži výskumníkom pri príprave budúceho plánovaného vyslania ľudí na Mars. V prvom roku na Červenej planéte by mala misia uskutočniť experiment s malou helikoptérou Ingenuity, ktorá sa pokúsi vykonať prvý let na inom svete ako na Zemi.

rover mars snimka II

Druhá snímka, ktorú poslal rover Perseverance z Marsu, foto: SITA/AP Photo/NASA

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA