Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Britský premiér požiada Bidena, aby podporil vymenovanie Wallacea za generálneho tajomníka NATO

Zverejnené:

Upravené: 5. júna 2023 o 16:17

454

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Britský premiér Rishi Sunak využije svoju tohtotýždňovú návštevu Washingtonu na povzbudenie Joea Bidena, aby podporil kandidatúru ministra obrany Bena Wallacea na post generálneho tajomníka NATO.

Informuje o tom denník The Telegraph.

Premiér strávi dva dni vo Washingtone a stretne sa s americkým prezidentom v Bielom dome.

Budú diskutovať o spolupráci v oblasti hospodárstva, obchodu, vedy a techniky, očakáva sa, že vo Veľkej Británii budú podpísané dohody o obchodných investíciách v hodnote miliárd dolárov. Rokovať budú aj o spôsoboch regulácie umelej inteligencie.

Ben Wallace je populárny v Spojených štátoch kvôli svojej ústrednej úlohe pri vytváraní medzinárodnej koalície na podporu Ukrajiny.

Zvýšil tiež britské výdavky na obranu na 2,25 % HDP a presadzuje, aby do konca desaťročia dosiahli 3 %.

Minulý mesiac Sunak strávil nejaký čas na okraji nedávneho stretnutia G7 v Hirošime a loboval za Wallacea.

Pre tlačovú agentúru DPA povedal: „Vždy som hovoril, že to bude dobrá práca. Je to práca, ktorá ma baví. Ale páči sa mi aj práca, ktorú teraz robím.“

Ako viete, súčasný generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý je v tejto funkcii od 1. októbra 2014, mal minulý rok odstúpiť a plánoval viesť centrálnu banku vo svojom rodnom Nórsku, ale v súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu bolo rozhodnuté predĺžiť jeho funkčné obdobie do 30. septembra 2023.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA