ÚVOD SLIDER
Maďarsko oznámilo odhalenie ďalších dvoch ukrajinských „špiónov“

Globalnews
Maďarské špeciálne služby v utorok oznámili odhalenie dvoch ukrajinských „špiónov“, ktorých cieľom bolo zdiskreditovať Maďarsko na medzinárodnej scéne.
Informoval o tom hovorca vlády Zoltán Kovács v X.
Kovács citoval slová vyhlásenia lídra frakcie maďarskej vládnucej strany Fidesz Máté Kocsisa, ktorý oznámil, že maďarské špeciálne služby odhalili „ďalších dvoch ukrajinských špiónov“.
Podľa Košiča hovoríme o tzv. Rolandovi Zeberovi a Istvánovi Gollovi.
Povedal, že Ceber je „ilegálny ukrajinský spravodajský dôstojník, ktorý nadviazal vzťahy so zástupcami opozície“ a Gollo je „trestne vyšetrovaný pre podozrenie zo špionáže“.
V príspevku sa uvádza, že Ceber údajne organizoval stretnutia s politickými a vojenskými predstaviteľmi „s cieľom ovplyvniť postoj Maďarska ku konfliktu na Ukrajine“.
„Vzhľadom na jeho rastúci vplyv mu bol v roku 2024 zakázaný vstup do krajiny. István Gollo, ktorý je občanom Ukrajiny, sa pokúsil získať vojenské a energetické informácie relevantné pre potreby Ukrajiny vo vojne,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Kocsis uviedol, že táto aktivita „je klasickou operáciou vplyvu, ktorej cieľom je zdiskreditovať Maďarsko na medzinárodnej scéne a vyvinúť tlak na vládu, aby zmenila svoju politiku voči Ukrajine“.
Upozorňujeme, že 9. mája Bezpečnostná služba Ukrajiny oznámila, že odhalila sieť maďarských agentov vojenskej rozviedky, ktorá vykonávala špionážne aktivity na Zakarpatsku – najmä „skúmala pôdu“ v súvislosti s náladami miestnych obyvateľov a ich reakciou na potenciálny výskyt „maďarských mierových síl“ v regióne.
Po prvé, maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó uviedol, že Budapešť nedostala oficiálne správy z Kyjeva o odhalenej sieti maďarských špiónov a spomenul „protimaďarskú propagandu“.
O niekoľko hodín neskôr však Budapešť oznámila, že vyhostí dvoch ukrajinských diplomatov a obvinila ich zo špionáže.
Ukrajina v reakcii na to vyhostila dvoch maďarských diplomatov.
-
ÚVOD SLIDER Publikované 19. mája 2025
Putin po rozhovore s Trumpom: Prímerie je možné po „dohodách“
-
ÚVOD SLIDER Publikované 19. mája 2025
Čína sa vyhráža odvetnými opatreniami proti americkým sankciám proti čipom Huawei
-
ÚVOD SLIDER Publikované 19. mája 2025
Británia a EÚ podpísali historický reset vzťahov po brexite
-
ÚVOD SLIDER Publikované 20. mája 2025
Rubio: Spojené štáty nemajú Patriota pre Ukrajinu, ale spolupracujú so spojencami na dodávkach