Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

NATO sa rozhodlo vytvoriť štruktúru pomoci a výcviku pre Ukrajinu

Zverejnené:

Upravené: 11. júla 2024 o 11:28

57

Zdroj: Getty Images

REKLAMA

Globalnews

Summit NATO rozhodol o vytvorení Asistenčnej a výcvikovej štruktúry pre Ukrajinu (NSATU), ktorá by koordinovala poskytovanie vojenského vybavenia a výcviku členskými krajinami a partnermi Aliancie.

Uvádza sa to vo vyhlásení washingtonského summitu NATO.

Účelom tejto štruktúry je poskytnúť Ukrajine dlhodobú bezpečnostnú pomoc, poskytnúť posilnenú, predvídateľnú a koordinovanú podporu.

„NSATU, ktorá bude pôsobiť na území členských krajín Aliancie, bude podporovať sebaobranu Ukrajiny v súlade s Chartou OSN,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Lídri NATO poznamenali, že nová štruktúra podľa medzinárodného práva neurobí z NATO stranu konfliktu. Podporí transformáciu ukrajinských obranných a bezpečnostných síl, čo uľahčí jej ďalšiu integráciu do NATO.

Okrem toho lídri podporili vytvorenie Spoločného centra pre analýzu, výcvik a vzdelávanie medzi NATO a Ukrajinou (JATEC), „dôležitého piliera praktickej spolupráce, ktorý by mal identifikovať a aplikovať ponaučenia z vojny Ruska proti Ukrajine a posilniť interoperabilitu Ukrajiny s NATO“.

Summit tiež privítal rozhodnutie generálneho tajomníka vymenovať vysokého predstaviteľa NATO na Ukrajine.

Ako informoval portál EvroPravda, rozhodnutie summitu NATO tiež vyhlásilo, že plné členstvo Ukrajiny sa stalo nezvratným.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA