Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Nemecko skúma úlohu Poľska pri podkopávaní plynovodu Nord Stream

Zverejnené:

Upravené: 10. júna 2023 o 15:08

499

Zdroj: pentapostagma.gr

REKLAMA

Globalnews

Nemeckí vyšetrovatelia skúmajú dôkazy, ktoré naznačujú, že sabotážna skupina zapojená do vyhodenia Nord Streamu do vzduchu v Baltskom mori využila Poľsko ako operačnú základňu.

Informoval o tom denník The Wall Street Journal.

Vyšetrovanie nemeckého Spolkového úradu kriminálnej polície vyšetruje, prečo sa jachta, ktorá bola podľa nich použitá na operáciu, dostala do poľských vôd.

Výsledky vyšetrovania pripúšťajú, že Poľsko bolo centrom logistiky a financovania ponorkového útoku v septembri minulého roka. Poľsko, ktoré vedie vlastné vyšetrovanie, sa už mesiace snaží zistiť, čo presne Nemecko vyšetruje.

Nemeckí vyšetrovatelia kompletne zrekonštruovali celú dvojtýždňovú plavbu Andromedy, bielej rekreačnej jachty podozrivej z účasti na výbuchoch, a zistili, že sa odchýlila od svojho kurzu a vstúpila do poľských vôd.

Predtým nezverejnené výsledky boli zhromaždené spolu s údajmi z rádiového a navigačného zariadenia Andromedy, ako aj satelitnými a mobilnými telefónmi a účtami Gmail, ktoré použili bombardéry, a vzorkami DNA ponechanými na palube jachty. Je známe, že Nemecko sa pokúsilo porovnať so vzorkami aspoň s jednou ukrajinskou armádou.

Zhromaždené podrobnosti ukazujú, že jachta sa plavila okolo každého z miest, kde neskôr došlo k výbuchom. Tieto dôkazy posilnili presvedčenie vyšetrovateľov, že Andromeda zohrala dôležitú úlohu pri minuloročnom zničení potrubí.

Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že jednou z výbušnín použitých pri operácii bol oktogén, bezfarebná látka, ktorá je vhodná na ničenie podvodnej infraštruktúry.

Nemeckí vyšetrovatelia tiež vyšetrujú, prečo bola jachta prenajatá s pomocou cestovnej kancelárie so sídlom vo Varšave, ktorá je podľa ľudí oboznámených s vyšetrovaním súčasťou siete krycích spoločností vlastnených Ukrajincami a podozrivých z prepojenia na ukrajinskú rozviedku.

Podľa ľudí oboznámených s vyšetrovaním vyšetrovanie tiež zistilo, že biely mikrobus, ktorý bol spozorovaný v nemeckom prístave na bezpečnostných kamerách, mal poľské poznávacie značky.

Predstavitelia oboch krajín uviedli, že poľská vláda nebola informovaná o vyšetrovaní pohybu plavidla Andromeda a jeho posádky a dozvedela sa o ňom zo správ médií.

Keď sa objavili správy o plavidle, poľské orgány požiadali Nemecko o poskytnutie ďalších informácií. V polovici mája, päť mesiacov po tom, čo Berlín identifikoval Andromedu, mali obe strany pracovné stretnutie.

Hovorca nemeckého generálneho prokurátora, ktorý vedie vyšetrovanie, odmietol komentovať, či sa vyšetrovanie rozšírilo aj na Poľsko, alebo či boli poľské úrady požiadané o pomoc. Ďalší nemeckí predstavitelia oboznámení s vyšetrovaním uviedli, že nemajú žiadne dôkazy o účasti poľskej vlády na bombových útokoch.

Poľskí predstavitelia uznali, že dlhé pobrežie Baltského mora, dlhá hranica s Ukrajinou a značný počet Ukrajincov ponúkajú zjavné výhody pre tých, ktorí organizovali takúto operáciu. Títo predstavitelia však ubezpečili, že poľská vláda nehrala žiadnu úlohu pri útoku na Nord Stream.

Washington Post predtým publikoval článok, podľa ktorého západné spravodajské služby údajne vedeli o pláne zničiť Nord Stream 1 a Nord Stream 2 za účasti ukrajinskej armády. Jeho cieľom bolo údajne zabrániť Rusku obnoviť vývoz plynu do EÚ.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdôraznil, že Ukrajina nemá nič spoločné so sabotážouna ruských plynovodoch Nord Stream v Baltskom mori v septembri minulého roka.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA