ÚVOD SLIDER
Pentagon sa obáva nedostatku rakiet na protivzdušnú obranu
Globalnews
Wall Street Journal píše, že v Pentagóne a amerických obranných kruhoch rastú obavy z možného nedostatku stíhacích rakiet pre systémy protivzdušnej obrany, pretože sa spotrebúvajú rýchlejšie, ako majú čas vyrobiť.
Informoval o tom The Wall Street Journal.
V článku sa uvádza, že v dôsledku prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny, konfliktu na Blízkom východe a misie na ochranu lodí v Červenom mori pred húsíovskými militantmi sa americké zásoby záchytných rakiet rýchlo začali vyčerpávať.
Pentagon sa údajne obáva, že sklady sa vyprázdňujú rýchlejšie ako prichádzajú náhradné rakety, čo hrozí značným problémom pre Spojené štáty, ak vypukne vojna aj v tichomorskom regióne.
Napriek veľkému objemu protivzdušnej obrany na Ukrajine sa článok zameriava na náklady na stíhačky na Blízkom východe.
Nemenovaní predstavitelia tvrdia, že od októbra 2023, keď Hamas zaútočil na Izrael, bolo použitých viac ako sto najbežnejších štandardných rakiet.
Oficiálne Pentagon nezverejňuje údaje o dostupných zásobách, takže americkí protivníci nemôžu tieto informácie použiť vo svojich výpočtoch.
Nie je ľahké zvýšiť tempo výroby, pretože to znamená, že spoločnosti obranného priemyslu musia spustiť nové kapacity a najať špecialistov a s investíciami do expanzie sa neponáhľajú, pretože nemajú istotu, že veľké objednávky budú z dlhodobého hľadiska.
Americký minister námorníctva Carlos Del Toro v máji povedal členom Kongresu, že nalieha na obranný priemysel, aby zvýšil výrobu štandardných rakiet, pretože sú tak intenzívne používané na Blízkom východe.
Obavy z nedostatku údajne podnietili vojenské vedenie k premýšľaniu o alternatívach, vrátane zapojenia iných výrobných spoločností.
Analytici a predstavitelia obrany, s ktorými sme sa rozprávali pre tento článok, tvrdia, že výroba v súčasnosti nedrží krok s tempom používania rakiet.
Napríklad výrobca spomínaných štandardných rakiet RTX ich dokáže vyrobiť maximálne niekoľko stoviek ročne a tieto objemy si nárokuje nielen Pentagón, ale aj viac ako tucet spojencov.
Výzvou je čas výroby aj vysoké náklady na takúto high-tech raketu. Za normálnych okolností americké námorníctvo vystrelí dve rakety na každý vzdušný cieľ, aby sa ubezpečilo, že bude zostrelený, a stíhačka stojí milióny dolárov, čo je podstatne drahšie ako iránske rakety, ktoré zostrelia.
„Je to naozaj veľmi drahá munícia a strieľa sa na „odpadky“ húsíov. A nahradiť každú spotrebovanú raketu trvá mnoho mesiacov a veľa peňazí,“ komentuje nemenovaný predstaviteľ Kongresu.
-
ÚVOD SLIDER Publikované 22. novembra 2024
Orbán sľubuje, že nevyhovie zatykaču vydanému ICC na izraelského premiéra
-
ÚVOD SLIDER Publikované 22. novembra 2024
Americký miliardár plánuje kúpiť Nord Stream 2, aby ovplyvnil Rusko pri rokovaniach
-
ÚVOD SLIDER Publikované 22. novembra 2024
Olaf Scholz bude opäť kandidovať na kancelára
-
ÚVOD SLIDER Publikované 23. novembra 2024
Americké spravodajské služby odtajnili údaje o Putinom schválených atentátoch na oponentov