Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Pentagón: Ukrajina môže použiť zbrane zo Spojených štátov iba na svojom území

Zverejnené:

Upravené: 17. mája 2024 o 10:42

147

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Pentagón uviedol, že nezmenil svoj postoj k použitiu zbraní poskytnutých Spojenými štátmi Ukrajinou v rámci vojenskej pomoci.

Uviedla to počas brífingu tlačová tajomníčka amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová.

Tlačový tajomník dostal otázku, či Spojené štáty po začiatku ruskej ofenzívy v Charkovskej oblasti zmenili svoj prístup, že Ukrajina môže použiť americké zbrane len na svojom území.

Na to Singh odpovedal, že pozícia USA zostáva nezmenená.

„Áno, nezmenili sme našu pozíciu. Veríme, že vybavenie, spôsobilosti, ktoré poskytujeme Ukrajine, ktoré iné krajiny poskytujú Ukrajine, by mali byť použité na vrátenie ukrajinského suverénneho územia,“ povedala hovorkyňa Pentagonu.

Dodala, že Spojené štáty predložili svoje požiadavky v tejto záležitosti „celkom verejné“.

Singh poznamenal, že šéf Pentagonu Lloyd Austin vo svojich rozhovoroch s ukrajinským ministrom obrany Rustemom Umerovom diskutuje o tom, ako najlepšie využiť poskytnuté finančné prostriedky.

„A veríme, že by to (malo byť) na ukrajinskom území,“ dodala.

Pripomeňme, že americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken v komentári k použitiu amerických zbraní Ukrajinou povedal, že Spojené štáty stále nepovoľujú použitie amerických zbraní na útoky proti Ruskej federácii. Na rozdiel od predchádzajúcich vyhlásení Bieleho domu však v zásade nebol proti takýmto útokom.

Treba poznamenať, že začiatkom mája britský minister zahraničných vecí David Cameron počas návštevy Kyjeva povedal, že Ukrajina má právo použiť zbrane poskytnuté Londýnom na útoky na ciele na ruskom území.

Novovymenovaná ministerka zahraničných vecí Lotyšska Baiba Brazhe nedávno povedala, že Ukrajina dostala západné zbrane od niektorých partnerov s povolením zasiahnuť ruské územie. Nespresnila, o ktorých krajinách hovorí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA