Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Po prvýkrát sa prezidentom krajiny EÚ stal otvorene homosexuál

Zverejnené:

Upravené: 8. júla 2023 o 15:19

325

Zdroj: novynarnia.com

REKLAMA

Globalnews

V sobotu zložil dlhoročný lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkēvičs prísahu ako prezident krajiny a oficiálne prevzal túto funkciu na nasledujúce štyri roky.

Slávnostná inaugurácia Rinkēvičsa sa uskutočnila počas slávnostného zasadnutia lotyšského parlamentu (Saeima).

„Prisahám, že všetky moje aktivity budú venované blahu lotyšského ľudu. Urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som prispel k blahu lotyšského štátu a jeho obyvateľov. Budem ctiť posvätné a dodržiavať Satversme (ústava – vyd.) Lotyšska a zákony štátu. Budem spravodlivý ku každému a svoje povinnosti si budem plniť s čistým svedomím,“ oznámil prísahu.

Potom dlhoročný šéf lotyšského ministerstva zahraničných vecí podpísal dokument s textom prísahy, ktorý znamenal jeho inauguráciu za prezidenta Lotyšska.

Vo svojom inauguračnom prejave Rinkēvičs prisľúbil, že sa bude zasadzovať za „moderné a silné Lotyšsko, za spravodlivé a čestné Lotyšsko, za blaho ľudí, za inkluzívnu a rešpektujúcu spoločnosť“.

Rinkēvičs sa stal siedmym prezidentom Lotyšska, zvoleným po obnovení štátnej nezávislosti v roku 1990. Predtým takmer 12 rokov viedol ministerstvo zahraničných vecí krajiny.

Treba poznamenať, že Edgars Rinkēvičs sa stane prvým otvorene homosexuálnym prezidentom nielen v Lotyšsku, ale aj na území Európskej únie. Viac o tom, ako to spôsobilo trenice vo vládnej koalícii krajiny, sa dočítate v materiáli EuroPravda.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA