Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Putin klame, mobilizácia v Rusku nepriniesla očakávané výsledky

Zverejnené:

Upravené: 5. novembra 2022 o 14:49

485

Zdroj: US news

REKLAMA

Globalnews

Podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), napriek tvrdeniam ruského prezidenta Vladimíra Putina, mobilizácia nevytvorila príležitosti na dosiahnutie jeho cieľov.

Podľa inštitútu ruský prezident Vladimír Putin pravdepodobne vytvára podmienky na pokračovanie tajnej mobilizácie, čo naznačuje, že čiastočná mobilizácia nevytvorila dostatočné sily na dosiahnutie Putinových maximalistických cieľov na Ukrajine, napriek jeho vyhláseniam o opaku.

Povolenie mobilizovať väzňov môže tiež naznačovať, že Putin sa snaží zabrániť sociálnemu napätiu vytváraním podmienok na odvod odsúdených namiesto civilných ruských mužov.

Nákladné mobilizačné úsilie Ruska bude naďalej zaťažovať ruskú ekonomiku a mohlo by viesť k sociálnemu napätiu, ak Kremeľ nesplní svoje finančné záväzky voči účastníkom „špeciálnej vojenskej operácie“.

Ruská armáda sa zároveň pravdepodobne pokúsi využiť mobilizovaný personál na obnovenie doneckej útočnej operácie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nebude schopná dosiahnuť operačne významné úspechy.

Podľa predbežného hodnotenia ISW ruské jednotky 3. novembra predčasne využili nedostatočnú koncentráciu mobilizovaného personálu v útočných operáciách v blízkosti Bachmutu a Ugledaru v Doneckej oblasti.

Putin chce odstrániť obyvateľov Chersonu

Zjavné zintenzívnenie ruských útokov v Doneckej oblasti pravdepodobne naznačuje, že útočníci opakujú túto chybu v celej tejto frontovej línii. Zvýšenie počtu personálu na predsunutých pozíciách môže umožniť ruským jednotkám dosiahnuť určité úspechy v Doneckej oblasti, ale slabý výcvik, logistika a velenie budú naďalej brániť okupantom v dosahovaní operačne významných úspechov, ktoré by významne ovplyvnili priebeh alebo výsledok vojny.

Ruské jednotky vytvárajú podmienky pre kontrolované stiahnutie na severozápade Chersonskej oblasti, čo pravdepodobne zabráni neriadenému úteku z pravého (západného) brehu Dnepra.

Útočníci sa pravdepodobne budú musieť zúčastniť bojového ústupu, aby sa zabránilo ich prenasledovaniu ukrajinskými vojskami na ľavom (východnom) brehu.

IsW tiež naznačuje, že Irán využíva závislosť Ruska od iránskych zbraňových systémov na to, aby požiadal Rusko o pomoc pri realizácii svojho jadrového programu.

Ruské sily môžu prijímať extrémne opatrenia proti dezertérom v snahe reagovať na vážne morálne problémy. Preto sa podľa inštitútu velitelia môžu uchýliť k streľbe dezertérov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA