Sociálne siete

Zaujímavosti

Sladký návrat do detstva? Inšpirujte sa, čo pripraviť na desiatu

Leto máme úspešne za sebou a pomaly sa vraciame do pracovnej rutiny a deti do školských  lavíc. Opäť každé ráno pravidelne pripravujeme raňajky pre celú rodinu a chutnú desiatu nielen pre školákov. Ak nemáte v rannom zhone čas na prípravu, Penam ponúka skvelú alternatívu – kváskový makový závin alebo kváskovú maslovú vianočku, ktoré vás hneď pri prvom súste prenesú do babičkinej kuchyne.

Zverejnené:

Upravené: 10. septembra 2021 o 21:44

465

Baker Street - upečený chlieb

REKLAMA

Tlačová správa/PR

BRATISLAVA – Kváskové výrobky sú obrovským hitom posledných mesiacov. Chleby, rožky, vianočky, záviny, aj iné druhy kváskového pečiva. Akoby sa tie klasické z droždia dostali trochu do úzadia. Aj keď – koľko ľudí, toľko chutí…

My sme sa pozreli pod kôrku obom druhom chlebíkov. Ktorý by v dueli striedok obstál lepšie?

Kvasnice….alebo súťaž v rýchlosti

Droždie alebo kvasnice na rozmnoženie potrebuje cukor. To asi viete, ak ste niekedy pomáhali babičke v kuchyni napríklad s prípravou kysnutých buchiet. Pečenie chleba za pomoci droždia je niekoľkokrát rýchlejšie v porovnaní s tým, kde sa používa kvások. Ak ste začínajúci pekár, alebo nemáte veľa času na prípravu, chlieb upečený z droždia vám ho určite ušetrí. Zároveň obsahuje veľa vitamínov, ktoré sú prospešné vášmu telu.

Ako na to? V miske zmiešajte lyžicou múku, droždie, cukor, soľ a vodu. Zmes prikryte a nechajte kvasnice pracovať asi 15 minút. Zakryté cesto by malo pri izbovej teplote kysnúť zhruba 8 hodín. Rúru predhrejte na 250 stupňov a vložte do nej cesto v pekáči s pokrývkou. Nechajte ho piecť asi 30 minút. Potom ho vyberte, odstráňte pokrievku a pečte ešte 20 minút pri teplote 230 stupňov, aby sa kôrka upiekla do zlatista.

Zdroj: Penam

Prečo pekárski majstri milujú kvások?

Pekársky kvások je prirodzene nakvasená – fermentovaná – ražná múka a voda. Stačí iba zmiešať rovnaký pomer týchto dvoch ingrediencií. Potom začne kvasenie, ktoré by malo trvať asi 9 hodín.

Pri ňom vznikajú kyseliny octová a mliečna, vďaka ktorým si chlieb zachováva svoju chlebovú arómu. Tie ho potom chránia aj pred plesňami. To je dôvod, prečo je kváskový chlieb trvanlivejší.

Miesenie cesta. Zdroj: Penam

Ďalšou veľmi dôležitou výhodou je jeho lepšia stráviteľnosť pre ľudský organizmus. Kvások vzniká dokonalým rozkladom obilných štruktúr a vďaka tomu je potom správne nakysnutý bochník nielen veľmi chutný, ale aj ľahšie stráviteľný.

Naopak nevýhodou je dĺžka prípravy kváskového chlebíka. Okrem už spomenutých 9 hodín potrebných na rast kvásku, musíme počítať s ďalšími hodinami na kvasenie samotného cesta. Podľa Lukáša Najmajera, majstra pekára kváskových chlebov z lučeneckej pekárne spoločnosti Penam, sa začiatočníkom odporúča nechať cesto kvasiť 5 – 6 hodín pri izbovej teplote alebo 13 – 16 hodín v chladničke. Vtedy ide o tzv. „studené zrenie cesta“.

Ako sme spomínali – koľko ľudí, toľko chutí. Oba druhy chlebíka aj pečiva majú svojich priaznivcov. No skvelou alternatívou pre tých, ktorí si chcú vychutnať kvalitné kváskové pečivo, ale nemajú čas si ho pripraviť, je značka Baker Street – Chleby z dobrej adresy. Tá prichádza na jeseň s novinkou, na ktorej si zamaškrtia všetci milovníci poctivých koláčov od babičky – kváskovým makovým závinom, ktorý je bez E-čiek a konzervačných látok. Rovnakým statusom sa môžu pochváliť aj ďalšie výrobky – kváskový toastový chlieb s maslom a sladká vianočka.

Kváskový makový závin

Tento makový sen obsahuje až 60 % náplne. Je pripravený z pšeničného kvásku a vláčne cesto na závin zreje 20 hodín.

Orientačná cena: 3,59 €

Prémiový toast s chuťou masla

Mäkučká striedka, jemná a maslová chuť, z poctivého pšeničného kvásku a s plnou chuťou vďaka dlhému zreniu cesta – to je nový ručne pripravovaný kváskový toastový chlebík prémiovej kvality.

Orientačná cena: 3,29 €

Vianočka plná spomienok

Čo si predstavíte, keď sa povie vianočka? Chvíle pohody pri rannej káve s jemnou, sladkou a ručne pletenou vianočkou, ktorá sa Vám rozplýva na jazyku? Tak presne taká je nová kvásková vianočka s maslom.

Orientačná cena: 3,69 €

Dostanete ich kúpiť v sieti predajní Tesco po celom Slovensku.

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA