Zdravie
Choroba bez príznakov, ktorá ohrozuje váš život?
Človek možno ani netuší, že trpí osteoporózou, pokiaľ ho neprekvapí náhla zlomenina končatín, bedra, či stavca, a to aj po nevinnom, miernom páde. Úbytok kostnej hmoty nebolí. K ochoreniu sa preto hodí prirovnanie tiché, bezpríznakové.
BRATISLAVA – Osteoporóza je choroba kostného tkaniva, ktorá sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. Kosti sú oslabené a ľahko sa lámu. Choroba však vyvoláva aj ďalšie ťažkosti, napríklad akútnu a chronickú bolesť, problémy s dýchaním, reflux a iné zažívacie problémy, zakrivenie chrbta, pokles hmotnosti, vyklenutie brucha, depresiu, dlhotrvajúcu opatrovateľskú starostlivosť, chirurgické komplikácie dokonca aj zvýšenú úmrtnosť. Následky osteoporózy sú naozaj rozsiahle. Veľmi závažné môžu byť aj následky osteoporotických zlomenín: dlhodobé zdravotné postihnutie, strata nezávislosti alebo potreba pomoci pri každodenných aktivitách.
Pýtate sa, ako choroba vzniká? Kosti zdravého človeka sú husté, zdravá kosť pod mikroskopom má voštinový vzhľad (ako včelí plást) s malými otvormi. Kosti pacienta s osteoporózou však majú kvôli strate hustoty väčšie otvory a medzery aj v samotnej štruktúre. Táto strata hustoty – denzity výrazne oslabuje kosti.
Je prirodzené, že ľudia s pribúdajúcim vekom strácajú kostnú denzitu, osteoporóza však naznačuje jej pokročilú úroveň. Človek s týmto ochorením je oveľa náchylnejší na zlomeniny kostí ako osoba bez diagnózy. Ľudia s osteoporózou si môžu zlomiť končatiny aj pri ľahkom páde. Ojedinelé nie sú ani zlomeniny pri prirodzených pohyboch tela, akým je vytočenie hrudníka do strany alebo dokonca kašeľ. Neliečená osteoporóza úbytok kostnej hmoty urýchľuje, kosti slabnú veľmi rýchlo.
Spozorovať príznaky osteoporózy je pomerne ťažké, pretože nie je veľa symptómov, ktoré by jej prítomnosť naznačovali. Ak má pacient pochybnosti alebo podozrenie na osteoporózu, najprv by mal navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý ho následne pošle na denzitometrické vyšetrenie, ktorým sa dá osteoporóza dnes už veľmi jednoducho diagnostikovať. Na Slovensku je dostatok denzitometrických prístrojov a ich počet dokonca prevyšuje bežný priemer Európskej únie.
Ako fungujú kosti
Kosť je živé rastúce tkanivo. Je tvorená z kolagénu – proteínu, ktorý poskytuje mäkkú štruktúru a fosforečnanu vápenatého – minerálu, ktorý spevňuje štruktúru kosti. Vďaka tejto kombinácii kolagénu a vápnika je kosť pružná a pevná zároveň. Viac ako 99 percent vápnika v tele je obsiahnutých v kostiach a zuboch. Zvyšné 1 percento sa nachádza v krvi.
Kosť sa počas celého života neustále obnovuje a nová kosť nahrádza starú. To pomáha udržiavať našu kostru pevnú. U ľudí s osteoporózou sa ale čoraz viac kosti stráca a nenahrádza. To znamená, že kosti postupne krehnú a je pravdepodobnejšie, že sa zlomia.
Ako teda chorobu odhaliť? Ochorenie zvyčajne odhalí až test kostnej denzity, takzvaná denzitometria alebo DEXA skenovanie. Kostná denzitometria je rádiologické vyšetrenie, ktoré je primárne vykonávané predovšetkým na vyhľadávanie osteoporózy alebo osteopénie, chorôb, pri ktorých je nízky obsah a hustota minerálov v kostiach a zvyšuje sa riziko zlomenín. Röntgenové lúče sa používajú na meranie množstva minerálov, a to hlavne vápnika v kostiach. Toto vyšetrenie je dôležité pre ľudí, ktorí sú ohrození osteoporózou, najmä pre ženy po menopauze a pre seniorov vo veku nad 65 rokov.
Denzitometria znamená meranie hustoty kostnej hmoty. U väčšiny prístrojov sa meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom. Hoci pracuje na röntgenovom princípe, netreba sa ho obávať. Ide o bezbolestné vyšetrenie a na rozdiel od bežného röntgenového snímkovania je dávka ožiarenia zanedbateľná (s výnimkou tehotných žien!). Hustota kostí sa meria v miestach najčastejších zlomenín, t.j. oblasť predlaktia, driekové stavce a horný koniec stehennej kosti.
Čítajte aj:
Pacientsky príbeh: Brigita Szelidová Čikoš sa rýchlej chôdze už nebojí. Našla si cestu k pohybu
-
ÚVOD SLIDER Publikované 1. januára 2025
V New Orleans auto narazilo do davu: zahynulo najmenej 10 ľudí
-
ÚVOD SLIDER Publikované 1. januára 2025
Musk urazil nemeckého prezidenta
-
ÚVOD SLIDER Publikované 2. januára 2025
Žaloba Elona Muska proti OpenAI sa pripája k veľkým technologickým investorom
-
ÚVOD SLIDER Publikované 2. januára 2025
Musk začal kritizovať britského premiéra a vyzval na nové voľby