Sociálne siete

Zdravie

Pri oslabenej imunite siahnite aj po prírodných produktoch. Pomôže sirup Alpikol

Zverejnené:

Upravené: 8. februára 2021 o 12:41

1126

large unava choroba ccaf
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/engin akyurt

REKLAMA

15. december 2020 16:44

Na imunitu by sme mali myslieť nielen v zime. Pomôcť si môžeme napríklad prírodnými liečivami a sirupmi. Odborníci vyzdvihujú na podporu imunity priaznivé účinky plodov bazy čiernej, koreňa afrického muškátu a kvasiniek. Extrakty z týchto liečivých rastlín obsahuje aj prírodný sirup Alpikol.

BRATISLAVA – Pandémia koronavírusu COVID-19 zasiahla od minulého roka postupne celý svet. Ochoreniu do dnešného dňa podľahlo 1,57 mil. ľudí. Šírenie vírusu sa krajiny snažia obmedziť rôznymi opatreniami – od nosenia rúšok na verejnosti a v interiéroch, karantény, zatvorenia škôl až po obmedzenie spoločenských podujatí a zatváranie prevádzok.

Medzi najčastejšie príznaky infikovaných patria horúčka, suchý kašeľ a únava. Väčšina z nich pociťuje mierne až stredne závažné príznaky. Zároveň sa mnohí uzdravia bez toho, aby si vyžadovali hospitalizáciu či špeciálnu zdravotnú starostlivosť. Horšie je to už napríklad pri senioroch alebo osobách s chronickými zdravotnými problémami, ako sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka, chronické ochorenia dýchacích ciest a onkologické ochorenia a v neposlednom rade je to aj oslabená imunita. U takýchto ľudí je vyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií. Napriek tomu môže byť priebeh ochorenia u každého iný.

Infikovaní pacienti sú liečení v izolácii – karanténe, pričom pri vysokých horúčkach sa odporúča užívať lieky na zníženie teploty. Zatiaľ však neexistujú žiadne špeciálne lieky na koronavírus, odborníci pripomínajú zvýšený príjem prírodných vitamínov a budovanie imunity. Vhodné sú napríklad plody z bazy čiernej, ale aj výťažok z koreňa afrického muškátu a v neposlednom rade svoju dôležitú úlohu tu zastávajú kvasinky betaglukánu. Tieto produkty sa nachádzajú v „prvej päťke“ aj na zozname Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskej liekovej agentúry (EMA) v rámci širokého použitia pri respiračných problémoch. Netreba tiež zabúdať na zdravý životný štýl, zdravú stravu a dostatok tekutín. Okrem toho je nevyhnutná zvýšená hygiena a častejšie dezinfikovanie povrchov.

O sile byliniek svedčí aj ich všestranné využitie v prípade rôznych ochorení a zdravotných ťažkostí. Pozitívny vplyv byliniek potvrdzujú aj lekári. „Bylinky fungujú ako podporná liečba pri ochorení, napríklad nachladnutí či chrípke,“ hovorí tiež všeobecná lekárka Jana Bendová.

Ako potlačiť kašeľ?

Veľmi dôležitá je prevencia, napríklad kašľom a kýchaním sa dokáže vírus nekontrolovateľne šíriť ďalej. Prečo spomíname práve kašeľ? Väčšina odporúčaní, ktoré sa viažu ku koronavírusu, presne nešpecifikuje, ako liečiť jeden z hlavných príznakov ochorenia – kašeľ. Aj keď momentálne neexistuje žiadna špecifická a účinná liečba koronavírusu, pomocnú ruku by mohli podať napríklad lieky na potlačenie kašľa, resp. rôzne medikamenty, ktoré sú založené na prírodnej báze. Vhodné sú takisto i voľnopredajné doplnky a vitamíny v boji proti nachladnutiu a chrípke a prípadná konzultácia so svojím lekárom, ktoré lieky či vitamíny sú vhodné, môže človeka správne nasmerovať.

Dnes sa klinicky testuje a analyzuje účinnosť niekoľkých liečivých rastlín v boji proti ochoreniu. Dôraz sa kladie na hodnotenie ich potenciálu ako adjuvantnej terapie ku COVID-19. Spomínajú sa plody bazy čiernej (Sambucus nigra), ktoré prispievajú k zlepšeniu imunity pri sezónnych ochoreniach a zlepšujú normálnu funkciu dýchacieho systému. Majú antioxidačné vlastnosti, ktoré sa prejavujú neutralizáciou negatívneho vplyvu voľných radikálov, pomáhajú chrániť bunky pred oxidačným stresom a charakterizuje ich protizápalový účinok. Navyše zvyšujú tvorbu cytokínov monocytmi a obsahujú účinné biologicky aktívne látky. Čo je ich obrovskou výhodou – priaznivo pôsobia na bolesť a horúčku – pretože zložky Kyanidín-3gukozid a kyanidín-3sambubiozid vykazujú protizápalový účinok.

Farmaceutické štúdie poukazujú aj na koreň afrického muškátu (Pelargonium sidoides). Jeho kombinovaný mukolytický a sekretolytický účinok udržiava optimálne fungovanie horných dýchacích ciest. Má antimikrobiálne a antivírusové účinky, stimuluje nešpecifické ochranné mechanizmy organizmu a charakterizuje ho výrazný imunomodulačný účinok. Zmierňuje ťažkosti pri kašli a je účinný pri nosovej kongescii. Spôsobuje 2,5-krát rýchlejšie klinické zotavenie organizmu.

Pozoruhodné účinky preukazuje kvasinkový betaglukán (Betaglukn Yestimun), ktorý zvyšuje imunitný potenciál organizmu a imunitné bunky ho dokážu výborne rozpoznať. Jeho výhoda spočíva i v rýchlejšom zotavení organizmu po ochorení. Pozorovaním vedci zistili, že kvasinkový betaglukán stojí za celkovým zlepšením zdravotného stavu.

Extrakty z uvedených liečivých rastlín obsahuje aj sirup Alpikol, voľnopredajný výživový doplnok. Jeho pravidelné užívanie prispieva k zvýšeniu imunity, môže sa použiť ako protivírusový prípravok pri sezónnych ochoreniach a prispieva k rýchlej regenerácii organizmu. Navyše sa Alpikol sirup odporúča na podporu imunity najmä v období zvýšeného respiračného rizika, na udržanie prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Spomínaný sirup je vhodný pre celú rodinu, seniorov a deti od troch rokov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA