Sociálne siete

Zdravie

Smiechom ku zdraviu? Ak sa budete smiať, posilníte si srdce

Prečo by sTe sa mali viac smiať? Odpoveď je jednoduchá…posilníte si imunitu, predídete srdcovým chorobám a zníži sa vám riziko srdcového infarktu.

Zverejnené:

Upravené: 9. augusta 2021 o 22:11

254

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Jamie Brown

REKLAMA

BRATISLAVA – Kedy ste sa naposledy dobre zasmiali? Poznáte ten pocit pri smiechu, keď vás bolí brucho alebo sa vám dokonca tisnú slzy do očí? Je dokázané, že smiech má blahodarné účinky na naše duševné zdravie a imunitný systém. Ako však smiech pomáha nášmu srdcu? A čo ak sa nesmejeme úprimne? Zaujímavé informácie o účinkoch smiechu prináša aj občianske združenie Únia pre zdravšie srdce, pričom upozorňuje na pozitívny vplyv priamo na dôležitý orgán – srdce.

Čo je to smiech?

Tým, čo sa deje v našom tele počas smiechu, sa zaoberali vedci z celého sveta. Zaujímavé napríklad je, že smiať sa dokážu iba ľudia a niektoré primáty. A ešte zaujímavejšie, že ho nedokážeme ovládať. O tom, kedy a ako sa smejeme, rozhoduje náš mozog. Spracováva, čo vidíme a počujeme. Preto je tak ťažké smiech predstierať.

Vedci sa doteraz nezhodli, čo nás rozosmieva. Predpokladá sa však, že za to môže frontálny lalok v spolupráci s limbickým systémom nachádzajúci sa v prednej časti mozgu, ktorý ovláda naše emocionálne reakcie. Čelný lalok je rozdelený na dve polovice, ľavú a pravú. Tá ľavá reaguje na všetky zvukové a obrázkové vnemy, či sú alebo nie sú pre nás vtipné. Tá pravá je viac „kreatívna“ a vyhodnotí, či je vtip, alebo situácia skutočne vtipná. Avšak frontálny lalok nespustí fyzickú reakciu tela v podobe smiechu. To závisí od limbického systému, ktorý sa nachádza pod mozgovou kôrou a ovláda všetky naše základné emócie ako strach, hnev a potešenie. Keď limbický systém dostane správu z čelného laloku, že sa má smiať, ten vyšle správu ďalej a spustí fyzický proces smiechu.

Pocit po záchvate smiechu

Z doterajších štúdií vyplýva, že 10 až 15 minút smiechu môže spáliť 10 až 40 kalórií. Avšak na to, aby sme videli výsledky, museli by sme sa smiať kvalitne každý deň. Napriek tomu, chichot má mimoriadne pozitívny účinok na celé telo. Spôsobí stiahnutie až 17 svalov tváre, zároveň pracujú svaly na rukách, nohách a trupu.

Pocit po záchvate smiechu je porovnateľný s pocitom po dobrom tréningu. Napätie v svaloch sa stratí a do celého tela sa uvoľnia endorfíny (pocit šťastia). Dokonca ani nezáleží, či je váš smiech úprimný, alebo nie.

Čo na to naše srdce?
srdce

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Debby Hudson

Kardiológovia upozorňujú, že emócie ako stres, depresie a samota môžu mať okamžité a pretrvávajúce negatívne účinky na vaše srdce. Keď ste nahnevaní, vaše telo uvoľňuje stresové hormóny, ktoré môžu spôsobiť zápal a svalové kŕče a tie následne môžu vyvolať infarkt.

Štúdia z roku 1979 na kanadskej univerzite pod vedením prof. Roda Martina prišla s teóriou, že ľudia so silným zmyslom pre humor sú menej nervózni a sú menej náchylní k depresiám.

Smiech je najjednoduchší spôsob, ako si viete posilniť vaše srdce:

  • Posilňuje váš imunitný systém
  • Znižuje riziko srdcových infarktov
  • Predchádza srdcovým chorobám

Iné zdroje uvádzajú, že smiech môže dokonca znížiť váš krvný tlak. Skvele prekrví srdce a cievy, zvýši hladinu kyslíka v krvi a zväčšuje objem pľúc.

Americký politický novinár Norman Cousins vo svojej knihe The Healing Heart: Antidotes to Panic and Helplessness (Srdce lieči: protilátky na paniku a bezmocnosť) z roku 1983 popisuje, prečo sú šťastní ľudia len zriedka chorí. A naopak, utrápení a nešťastní ľudia vyzerajú akoby boli stále chorí.

Smiech je nákazlivý

Je vedecky dokázané, že smiech je skutočne nákazlivý. Vyberte si z množstva spôsobov, ako sa od srdca zasmiať. Pustite si skvelú komédiu, zahrajte sa bláznivú hru s deťmi, prípadne si zadovážte domáceho miláčika. Snažte sa tráviť čas s priateľmi efektívne, v uvoľnenej atmosfére a s dobrou náladou. Srdce sa vám za to poďakuje.

OZ Únia pre zdravšie srdce

Únia pre zdravšie srdce – odštartovala svoje pôsobenie na Slovensku 16. decembra 2013, s cieľom prispieť k zlepšeniu zdravia srdca našich občanov – teda našich rodičov, súrodencov, detí, blízkych aj vzdialených príbuzných, priateľov a známych. Podnetom pre vznik nového občianskeho združenia, sú hlavne nelichotivé štatistiky v oblasti kardiovaskulárnych ochorení u nás.

Na Slovensku asi niet rodiny, v ktorej by sa niekto neliečil na ochorenie srdca či ciev a tiež takej, kde by kardiovaskulárnemu ochoreniu niekto nepodľahol. V našej krajine je očakávaná doba prežitia pri narodení v porovnaní s vyspelejšími krajinami západnej Európy, stále takmer o 10 rokov kratšia, práve kvôli kardiovaskulárnym ochoreniam. V celosvetovom rebríčku úmrtnosti na srdcovocievne ochorenia, sa Slovensko nachádza na jednom z najhorších miest v Európe. V roku 2012 podľahlo týmto chorobám takmer 30 000 ľudí.

Až deväť z desiatich občanov Slovenska má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárnych ochorení – vysoký krvný tlak, cholesterol, obezita, cukrovka, fajčenie. Hlavným problémom je to, že tieto rizikové faktory nijako nebolia a človek dlho ani len netuší, že v jeho organizme sa skrýva časovaná bomba, napríklad v podobe srdcového infarktu. Únia pre zdravšie srdce chce túto situáciu meniť a realizovať celoslovenské aktivity zamerané nielen na podporu prevencie, ale predovšetkým na zlepšenie prognózy a kvality života významnej časti našej populácie, ktorá už týmito ochoreniami trpí.

Členmi OZ Únia pre zdravšie srdce sa môžu stať pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ich príbuzní a blízki, ako aj lekári a všetci, ktorým táto téma nie je ľahostajná a ktorí sa chcú podieľať na napĺňaní cieľov združenia.

Na Úniu pre zdravšie srdce – sa môže obrátiť každý, kto potrebuje pomoc, podporu, chce sa dozvedieť najnovšie informácie o ochoreniach srdca a ciev, ich liečbe či prevencii. Rovnako každý, kto má problém s dostupnosťou liekov či zdravotnej starostlivosti alebo sa chce podeliť o svoje starosti s inými pacientmi s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

logo

Zdroj: OZ Únia pre zdravšie srdce

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA