Sociálne siete

Zdravie

Svetový Deň duševného zdravia motivoval ľudí navštíviť psychológa

Zverejnené:

Upravené: 11. októbra 2021 o 9:39

850

depresia

REKLAMA

BRATISLAVA – Mnoho Slovákov neustále čelí prekážkam, pre ktoré odkladajú návštevu psychológa. Možnosť vyskúšať si terapiu zadarmo pri príležitosti Svetového Dňa duševného zdravia motivovala viac ako 100 ľudí k tomu, aby začali riešiť svoje duševné ťažkosti. 

Téma duševného zdravia na Slovensku je stále tabuizovaná. Experti v tejto oblasti sa zhodujú v tom, že osveta a prevencia v tejto oblasti je nevyhnutná. Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia platforma Ksebe.sk poskytla možnosť vyskúšať si rozhovor so psychológom zadarmo viac ako 100 Slovenkám a Slovákom. Do sprievodnej kampane sa zapojili mnohé známe osobnosti, ktoré zdieľali svoje príbehy o ich ceste za duševným zdravím, s cieľom povzbudiť ľudí, aby začali riešiť svoje duševné ťažkosti.

Každý piaty Slovák zažíva pocity úzkosti (Liga za duševné zdravie, 2021) a počet ľudí s psychickými ťažkosťami neustále rastie. Rovnako znepokojivé je aj to, že ľudí, ktorí sa rozhodnú využiť pomoc psychológa, už tak veľa nie je. Podľa najnovšieho prieskumu Ligy za duševné zdravie a agentúry 2muse pomoc odborníka počas pandémie vyhľadal len jeden zo štrnástich ľudí trpiacich psychickými ťažkosťami. Dôvodov, pre ktoré sa ľudia neobracajú na odborníkov a zostávajú tak na svoje problémy sami, je viacero. Jednou z kľúčových prekážok je hlavne finančná dostupnosť. 

Pomohli i známe osobnosti

Pri príležitosti Svetového dňa mentálneho zdravia (10. októbra) sa platforma ksebe.sk rozhodla spustiť osvetovú kampaň, v ktorej kládli dôraz na dôležitosť duševnej pohody. Do kampane sa zapojili aj mnohí slovenskí influenceri a známe osobnosti ako napríklad Zuzana Smatanová, Katarína Balážiová, známa ako Becca či Kristína Tormová.

Prostredníctvom videí opísali svoje skúsenosti s terapiou a povzbudili Slovenky a Slovákov k tomu, aby neváhali vyhľadať pomoc, ak zažívajú duševnú nepohodu. V rámci kampane sa tím ksebe rozhodol podať pomocnú ruku všetkým, ktorí zvažujú vyhľadať pomoc psychológa. Viac ako 100 ľudí malo možnosť zadarmo vyskúšať si, aké to je rozprávať sa so psychológom, odbúrať strach pred prvým sedením s odborníkom a rozhodnúť sa, či by v terapii chceli pokračovať. 

Hoci je na Slovensku ohľadom duševného zdravia stále mnoho predsudkov, každým dňom sa táto téma normalizuje aj vďaka známym osobnostiam, ktoré ju otvorene podporujú. Každý z nás ale môže byť influencerom na tejto ceste a nebáť sa otvorene hovoriť o ťažkých témach duševného zdravia v našich komunitách. Mnohokrát ani netušíme, koľko našich blízkych to ocení, lebo aj oni pociťujú ťažkosti v tejto oblasti.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA