Sociálne siete

Cestovanie

Čarovné miesta v ČR: V Lichtensteinskej stodole sa zastavil čas

„Tu barabiznu zbourejte a postavte něco pořádného!“ Tieto a podobné slová hovorili majiteľom čarovnej stodoly u našich českých susedov priatelia a známi. Svoj „boj“ so starou nehnuteľnosťou však vyhrali, počúvali svoje srdce a dnes sa tešia oáze pokoja, ktorú vybudovali.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 7:18

4432

profilovka lichtenstenska stodola
Zdroj: Amazing Places/Lichtensteinská stodola

REKLAMA

BRATISLAVA – Pred niekoľkými rokmi kúpili stodolu v dezolátnom stave. Známi ich odhovárali od rekonštrukcie spustošenej usadlosti, radili im celý objekt radšej zbúrať. A aj keď stavba už mala svoje dobré časy dávno za sebou, oni tu  videli potenciál. A očividne to bolo správne rozhodnutie. A aj keď majiteľka sama priznáva, že počas rekonštrukcia dokonca bojovala s tým, že či to celé zbúrať, našťastie sa tak nestalo…

Lichtensteinská stodola neďaleko Olomouca má nepochybne čarovnú atmosféru. Platforma Amazing Places tiež približuje pohľad dovnútra a odporúča toto miesto navštíviť každému, kto hľadá pokoj, relax a ticho v prírode.

Svoju históriu si píše od roku 1910 a vďaka novému šatu si tu minimálne ďalších sto rokov tu ešte pobudne. Keď ju terajší majitelia videli prvýkrát, tak ich nečakalo nič iné ako miesto podlahy udupaná hlina so slamou, obrovské pavučiny, ale napriek tomu tam na nich dýchlo niečo upokojujúce. „Nebola to len budova, bol to zhmotnený cit,“ opisujú samotní majitelia. Napriek tomu, že to malo svoju atmosféru, objektu dodali nový život práve oni. Premenili už vtedy nezvyčajné miesto na oázu pokoja s vlastnou dušou. Dnes jej hovoria aj ako „uzdravovni duší“.

Pri rekonštrukcii sa držali toho, aby zachovali čo najviac z pôvodnej stavby. A tak návštevníci môžu vidieť pôvodné kamenné steny, ktoré dorovnáva všade prítomné drevo. Majiteľka má rada humor, a tak v kuchyni nechala priestor aj na kreativitu hostí. Tí môžu napísať kriedou odkazy priamo na kuchynské skrinky, ktoré sú ošetrené čiernym tabuľovým náterom – takže sa na ne dá veselo písať. To určite ocenia aj deti.

Všetko tu má svoje miesto, všetko je tu po ruke…

Ak majú hostia chuť na šálku bylinkového čaju, tak stačí len siahnuť po nasušených bylinkách a vybrať si podľa svojho gusta. A kto si nevie rady, tak stačí, ak polistujú v knižke Domáca prírodná lekárnička, ktorá má svoje miesto v kuchyni.

lichten

Zdroj: Amazing Places/Lichtensteinská stodola

Na chladné večery sú ideálne kamenné kachle, ktoré vám okamžite udrú do očí – sú modrej farby a oddeľujú kuchynskú čas od jedálenskej. Presklená časť ponúka výhľad na les, ktorý budete mať vďaka tomu ako na dlani. Spálne sú vždy pripravené podľa požiadavky hostí – či už ide o svadobnú noc, oslavu narodenín, valentínsky večer, zásnuby, čokoľvek – pani domáca vždy vie, čo treba pripraviť na mieru.

Keďže sa stodola nachádza v lone prírody, o prechádzky nebude núdza. Hubári si prídu tiež na svoje, deti sa potešia aj zberu jahôd či čučoriedok, alebo sa stačí len tak prejsť na bicykli po okolí, zájsť si k výbehu s koňmi, relaxovať v hojdacej sieti na terase.

„Naši hostia tu raňajkujú na terase, chodia na prechádzky do lesa, zbierajú lesné plody či huby, čítajú knihy v húpacej siete. Niektorí dokonca dobrovoľne pleli záhony, kosili trávu, česali nášho maznáčika, hrali sa s mačiatkami. No a tí najsilnejší rúbali drevo,“ hovoria majitelia.

Navyše pripomínajú, že u nich si príde človek oddýchnuť od moderného sveta. Dôležitý je relax a prepojenie s prírodou, preto tam nenájdete napríklad televízor.

Sprcha za Stodolou

Sprcha za stodolou, zdroj: www.lichtensteinskastodola.cz

Saunovanie „po venkovsky“

Zaujímavosťou je aj „relaxačný drevník“, ktorý slúži ako sauna pre šesť ľudí, ale zmestí sa ich sem pokojne aj viac. Ochladiť sa potom môžete vo vonkajšej ľadovej sprche. Presne takto podľa majiteľov vyzerá totálne odpojenie.

Samozrejmosťou je saunová aromaterapia, uteráky do sauny, saunová soľ. V lete by toto miesto malo slúžiť na meditácie, bylinkové kúpele na mieru v storočnej originálnej kúpeľnej vani, ale aj masážne či iné skrášľovacie procedúry.

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA