Sociálne siete

Cestovanie

Sad nad Klingerom a jeho výnimočný výhľad na tajch

Jedinečné ubytovanie s príznačnou atmosférou. Pokoj a krásne prostredie tajchov, ale i okolie Banskej Štiavnice, ktoré miestami až vyráža dych. Odrážajúci sa les na hladine jazera a ďalšie zážitky pre oči a vašu dušu…

Zverejnené:

Upravené: 24. septembra 2021 o 19:13

1543

Sad nad Klingerom, zdroj: AMAZING PLACES

REKLAMA

BRATISLAVA – Aj keď staré známe „Všade dobre, doma najlepšie“ má niečo do seba, tak dnes vám skôr povieme „Všade dobre, v Sade najlepšie!“. A budeme sa toho držať do písmena…pretože v tomto krásnom sade je skutočne nádherne! Amazing Places odporúča na nerušený oddych jedno „čarovné miestečko“, kde čas sa na chvíľu zastavil – priamo nad jazerom Klinger.

Banská Štiavnica je stávkou na istotu. Nádherné lokality a zákutia, ktoré vyhľadávajú turisti, ale i rodiny s deťmi, zamilované páry, aktívne skupinky ľudí, proste všetci, ktorí potrebujú únik na pár dní od pracovných povinností, prípadne si len tak dopriať relax v prekrásnom lone prírody.

A práve na okraji Banskej Štiavnice sa nachádza jeden z najkrajších tajchov – Klinger, v ktorom sa dá kúpať.  Voda síce nie je najteplejšia, ale o to je osviežujúcejšia. Tajch  vybudovali v roku 1759 ako zdroj vody, ale až začiatkom 20. storočia začal byť vyhľadávaný aj medzi turistami. Už v roku 1850 tu však začali budovať kúpaliská, ktoré mali zabezpečiť zdravie a čistotu baníckeho ľudu, dokonca vydali aj písomné pravidlá pre návštevníkov – dopoludnia sa mohli kúpať len ženy a popoludní zas muži.

Tajch, zdroj: AMAZING PLACES

S výhľadom na tajch

A práve na južnom svahu tohto jazera stojí aj Sad nad Klingerom. Penzión, ktorý môže byť na svoju strategickú polohu právom hrdý, tak ponúka výhľad na vodnú hladinu, v ktorej sa odrážajú okolité stromy – jedľová hora, a tak vytvára nezameniteľnú atmosféru. A západ slnka nad jazerom má tiež svoje čaro, stačí si vziať pohárik vína a sledovať priamo z terasy toto úžasné „divadlo“.

Perfektný výhľad, zdroj: AMAZING PLACES

Penzión je rozdelený na dve časti, v tej hlavnej nájdete sedem dvojlôžkových izieb a v tej vedľajšej sú ďalšie tri izby s dvomi posteľami. Ak by ste hľadali ubytovanie pre viac ľudí, po dohode sa dá prenajať aj celý objekt.

Dobrá poloha zabezpečí nielen výhľad, ale aj zážitok a súkromie. Jazero tu budete mať ako na dlani, nemusíte z tohto miesta vytiahnuť päty – aj odpočinok a sladké nič nerobenie má predsa svoje zlaté pravidlá a raz za čas si ich každý zaslúži.

Priamo zo sadu sa dostanete k pláži na jazere, nemusíte nič obchádzať, keď sa rozhodnete ísť sa okúpať, tak si len zbehnete dolu… no a v záhrade zas môžete využiť saunu, opäť budete mať všetko po ruke. Večerné grilovanie počas dlhých večerov pod hviezdnou oblohou budete mať ako čerešničku na torte – veď čo môže byť lepšie, ako posedieť si so svojimi najbližšími pri dobrom jedle a tešiť sa z krásneho prostredia a nezabudnuteľných chvíľ.

Všetky tieto veci robia toto ubytovanie o to netradičnejšie. Každý návštevník môže počas sezóny dozrievania ovocia ochutnať jeho bio kvalitu, nemusíte sa obávať – sady majú bohatú úrodu a ochutnávať môžete toľko, koľko vám hrdlo bude ráčiť. Okrem toho pre milovníkov stanovania sa dá pripraviť aj takáto možnosť a pre nenapraviteľných romantikov zas Amazing Places odporúčajú stráviť večer pri ohni pod hviezdami. Ďalšou výhodou je súkromie, naokolo panuje ticho, ale napriek tomu je to stále blízko do mesta – na pešo je to len 15 minút, autom tri minúty. Počas zimnej sezóny si tu zalyžujete, lyžiarske stredisko Salamandra sa nachádza len dva kilometre od penziónu.

A prečo ten nezvyčajný názov?

„Náš názov “Sad nad Klingerom” vystihuje základný benefit. Ubytovanie sa nachádza v slnkom zaliatom ovocnom sade priamo nad jazerom Klinger na južnom svahu. Atmosféra má svoje čaro v každej časti dňa a v každom ročnom období. Ráno sa budíte s výhľadom na jazero a jedľovú horu. Vody jazera sú krištáľovo čisté a majú zvláštnu zelenú farbu, ktorú spôsobuje odraz hory a hĺbka jazera. Či už sa rozhodnete stráviť deň pri vode, alebo v súkromí ovocného sadu v hojdacej sieti, určite to nebude zlý deň. Večer, keď sa ľudia poberú domov a do penziónov v meste, vy nemusíte. Vychutnáte si západ slnka na terase a potom sa rozhodnete, či si pôjdete opekať k jednému z ohnísk, alebo si len tak ľahnete do trávy a budete pozorovať hviezdy. V absolútnej tme je to totiž úplne iný zážitok,“ opisujú majitelia.

Čo si netreba nechať ujsť?

A čo odporúča český portál Amazing Places, čo by ste tu určite mali vidieť? Najdôležitejší symbol mesta – pevnosť zo 16. storočia týčiaca sa na kopci. To je Nový zámok, ktorý je viditeľný z ktoréhokoľvek miesta v meste. Ale nájdete tu i Starý zámok – je najstaršou pamiatkou a starobylým jadrom mesta. Predtým slúžil ako kostol, neskôr ho však prestavali na pevnosť. Kalvária predstavuje unikátnu pamiatku barovo sakrálneho komplexu kaplniek a kostolov – opäť na kopci. V meste nevynechajte Námestie Svätej Trojice a nevšedný stĺp Svätej Trojice, taktiež sa pozrite na Hlavnú ulicu a Trotuar (neobvykle vyvýšený chodník).

Banská Štiavnica má veľa dobrých reštaurácií a útulných kaviarničiek, určite sa do nejakej zatúlajte a vychutnajte si tak dobrú šálku kávy či chutné jedlo. Okolie sa môže tiež pochváliť aj inými tajchami – tie boli vybudované na zhromažďovanie dažďovej vody, ktorá slúžila na poháňanie strojov, ktoré využívali v baníctve. Dnes sú to však rekreačné miesta. Nakoniec ešte musíme spomenúť i najvyšší vrch regiónu Sitno, pešia túra počas jesenných dní bude skvelým zavŕšením výletu po tomto nádhernom regióne. Ak budete chcieť absolvovať najjednoduchší výstup na tento vrch, tak potom sa sem vyberte od jazera Počúvadlo.

Nádherné prostredie, zdroj: AMAZING PLACES

Zdroj: AMAZING PLACES, sadnadklingerom.sk

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA