Sociálne siete

DOMOV

70% Slovákov si myslí, že členstvo v EÚ je pre ich krajinu prínosom

Zverejnené:

Upravené: 12. januára 2023 o 12:43

866

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Dve tretiny respondentov z celej EÚ (66 percent) považujú členstvo v EÚ za dôležité a 72 percent je presvedčených, že ich krajina z členstva v EÚ profituje.

Viac ako dve tretiny obyvateľov Slovenska (70 percent), si myslí, že členstvo v EÚ je pre ich krajinu prínosom, za dobrú vec ho však považuje iba 44 percent opýtaných. Pre EÚ ako celok pritom platí, že EÚ považuje za prínos 72 percent respondentov. Spravodajca o tom informuje podľa prieskumu Eurobarometra, ktorého výsledky zverejnil vo štvrtok Európsky parlament (EP).

Podpora EÚ v čase kríz, najmä počas ruskej vojny na Ukrajine, vo všeobecnosti stúpla. Členstvo v EÚ ako dobrú vec vníma 62 percent opýtaných, čo je jedna z najvyšších úrovní podpory od roku 2007.

Dve tretiny respondentov z celej EÚ (66 percent) považujú členstvo v EÚ za dôležité a 72 percent je presvedčených, že ich krajina z členstva v EÚ profituje.

Iná je situácia na Slovensku. Aj keď v porovnaní s jeseňou 2021 či jarou 2022 podpora členstva Slovenska v EÚ stúpla o päť respektíve o tri percentuálne body, iba v dvoch členských štátoch je ešte nižšia podpora. Členstvo v EÚ považuje za dobrú vec 43 percent v Grécku a 42 percent obyvateľov v Rakúsku.

Za dôležité považuje členstvo v EÚ iba 48 percent Slovákov. Ide o najnižšie percento v celej EÚ.

Prieskum Eurobarometra poukázal aj na posilňovanie podpory mieru a bezpečnosti, ako jedného z kľúčových dôvodov založenia EÚ: 36 percent respondentov z celej EÚ a 29 percent zo Slovenska ho zaradilo medzi hlavné pozitíva členstva. V porovnaní s prieskumom z jesene 2021 ide o nárast o šesť percentuálnych bodov v rámci celej EÚ a o štyri percentuálne body na Slovensku.

Občania členských krajín sú presvedčení, že EÚ zlepšuje spoluprácu medzi ich krajinou a ostatnými krajinami Únie: platí to pre 35 percent respondentov z EÚ a 27 percent zo Slovenska, a že prispieva k hospodárskemu rastu (30 percent v EÚ, 27 percent na Slovensku).

Pre respondentov zo Slovenska je však najpodstatnejšie, že EÚ im prináša nové pracovné príležitosti (43 percent, priemer v EÚ je 23 percent).

Prieskum bol vykonaný v období október – november 2022 na vzorke 26.431 respondentov v 27 krajinách EÚ.

Bidenovi spolupracovníci našli ďalšie tajné dokumenty z doby, keď bol viceprezidentom

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA