Sociálne siete

DOMOV

Bratislava má zrekonštruovanú električkovú trať na Americkom námestí za 2,85 milióna eur

Zverejnené:

Upravené: 24. januára 2021 o 22:02

211

large BP  bdccbe
ZDROJ: Na snímke chodkyňa kráčajúca po obnovenom chodníku na zastávke Americké námestie/SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

14. december 2020 17:18 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Bratislava v nedeľu otvorila zrekonštruovanú električkovú trať na Americkom námestí za 2,85 milióna eur. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia hlavného mesta a Dopravného podniku Bratislava (DPB). „Električky prejdú vďaka rekonštrukcii úsekom od Blumentálu po Americké námestie plynulejšie a úpravou ostrovčeka bývalej zastávky Floriánske námestie vznikol plnohodnotný bezpečný BUS pruh do zastávky Blumentál,“ informoval magistrát a dodal, že linka 3 sa z výlukovej trasy vracia na pôvodnú trasu Rača – Blumentál – Americké námestie – Petržalka. Rekonštrukcia električkovej trate sa začala 7. septembra.

Rekonštrukcia trate priniesla aj niekoľko zlepšení pre chodcov. „Priechod pre chodcov cez Radlinského ulicu pri križovatke s Fazuľovou je bezbariérový a rozšírený, bezbariérový je aj priechod pre chodcov a prístup na zastávku električky linky 4, rovnako ako priechody cez električkovú trať na oboch koncoch zastávky Americké námestie,“ uvádza mesto a dodáva, že DPB tiež rozšíril chodník pri fakultnej nemocnici a chodník na nároží Fazuľovej a Radlinského ulice.

Na oboch nástupištiach pribudla informačná tabuľa zobrazujúca aktuálne odchody spojov mestskej hromadnej dopravy (MHD). „Trakčné stožiare sú po rekonštrukcii optimalizované a kombinované s verejným osvetlením. Pod trať DPB aplikoval antivibračné rohože a koľajnice obalil protihlukovými prvkami, ktoré zabezpečia tichý chod električiek. Vybudované je aj odvodnenie trate, takže zaplavené koľajnice na tomto mieste budú už minulosťou,“ doplnilo mesto.

Blumentál

Zmenami prešla aj zastávka pri Blumentáli, na ktorú sa električky vrátili pred mesiacom. Okrem zrekonštruovanej trate priniesla aj bezbariérové priechody pre chodcov. Pribudli tiež značenia upozorňujúce na to, že električka má prednosť. „Zväčšil sa chodník, pribudlo veľa zelene, nové LED verejné osvetlenie a pôvodné stožiare verejného osvetlenia boli ošetrené. Zároveň bola odstránená nefunkčná svetelná signalizácia na križovatke Blumentál – Floriánske námestie a po úprave verejného priestoru a priechodov je aktuálna situácia výrazne bezpečnejšia,“ doplnilo mesto.

Po komplexnej rekonštrukcii je možné vidieť aj viaceré urbanistické zlepšenia. „Magistrát hlavného mesta oslovil vlastníkov billboardov na múre univerzitnej nemocnice na Americkom námestí so žiadosťou o ich odstránenie. Billboardové spoločnosti napokon odstránili väčšinu objektov, pričom zostávajúce dva vlastník prisľúbil odstrániť počas prvých mesiacov budúceho roka,“ uviedlo mesto, ktoré múr vyčistilo, a aby zabránilo opätovnému znehodnoteniu historického múru zasadilo k nemu popínavé rastliny, ktoré časom z neho vytvoria zelený múr v centre mesta.

V okolí zrekonštruovanej trate vzniknú tiež ďalšie zelené plochy. „Ostrovček bývalej zastávky Floriánske námestie a nárožia parčíkov na Floriánskom námestí, úsek na Radlinského ulici pri rozšírenom nároží s Fazuľovou ulicou a pozdĺž nástupišťa Americké námestie v smere na Blumentál. Na tieto miesta plánuje magistrát vysadiť zeleň trvalo udržateľným spôsobom,“ uvádza mesto. Všetky pásy zelene budú vysadené prírode blízkymi štrkovými, trvalkovými záhonmi, ktoré sú po celý rok farebné, a okrasnými trávami. V stredovom páse popri električkovej trati plánuje mesto vysadiť polokry.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA