Sociálne siete

DOMOV

Cenu Alexandra Dubčeka udelili ôsmim ľuďom

Zverejnené:

Upravené: 28. marca 2022 o 9:42

376

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Štyri osobnosti ocenili in memoriam.

Štátnu cenu Alexandra Dubčeka pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia udelili ôsmim osobnostiam, z nich štyrom in memoriam. Podujatie sa uskutočnilo v nedeľu v historickej budove Slovenského národného divadla.

Štátnu cenu Alexandra Dubčeka in memoriam získali investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová, spevák Miroslav Žbirka a novinár Eugen Gindl. Dostali ju aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, česká speváčka Marta Kubišová, šľachtiteľka odrôd vína Dorota Pospíšilová a historik Ivan Laluha.

Alexander Dubček bol podľa predsedu vlády Eduarda Hegera politikom dobrej vôle. Jeho ľudskosť ostro kontrastovala s tými, ktorí chceli ovládať spoločnosť pomocou teroru. Stal sa symbolom, na ktorý už totalita nemala dosah, uviedol vo svojom príhovore.

„Dubček sa stal symbolom nádeje a slobody a dnes v jeho mene oceníme významných ľudí, ktorí dosiahli mimoriadne pracovné výsledky a svojím životným príbehom nám svietia na cestu. My dnes, v ťažkých časoch, keď sa dá ľahko zablúdiť, potrebujeme veľa takéhoto jasného svetla,“ povedal Heger. Dodal, že každý z ocenených je príkladom toho, aké hodnoty sú v živote dôležité a aké skutky majú zmysel.

S udelením štátnej ceny Alexandra Dubčeka je spojená finančná odmena vo výške 25-násobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom za predchádzajúci kalendárny rok, v ktorom sa predloží podnet, zaokrúhlený nahor na celé euro.

Mikulec považuje opozičnú kritiku zmluvy na nákup postelí a matracov za úbohú

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA