Sociálne siete

DOMOV

Do EP si pozvú Tomáša Čitbaja z komisie, ktorá má prešetriť Lučanského smrť

Zverejnené:

Upravené: 22. januára 2021 o 9:29

96

large lucansky edf
ZDROJ: Milan Lučanský, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

9. január 2021 11:13 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Vedenie stálej monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu (EP) pre demokraciu, právny štát a základné práva si pozve Tomáša Čitbaja z vyšetrovacej komisie, ktorá má prešetriť smrť exšéfa polície Milana Lučanského. Podporilo tak návrh europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu/EPP). Zasadnutie by sa malo uskutočniť vo februári. EP takisto pripraví k úmrtiu podrobný nezávislý rešerš, ktorý bude slúžiť pre všetkých europoslancov v stálej monitorovacej skupine EP pre demokraciu, právny štát a základné práva. Informovala o tom miestna asistentka europoslanca Bilčíka Silvia Hudáčková.

Bilčík podotkol, že v EP dlhodobo a podrobne sledujú situáciu týkajúcu sa právneho štátu a spravodlivosti na Slovensku. Dnes informoval všetky politické skupiny v EP o situácii v krajine v súvislosti so smrťou bývalého policajného prezidenta.

Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. Vo väzbe bol pre obvinenie v kauze Judáš.

Nezávislá komisia na prešetrenie smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského má 17 členov. Na svojom prvom zasadnutí v pondelok 4. januára si schválili štatút, ktorý navrhla ministerka spravodlivosti Mária Koliková (Za ľudí) a zapracovali doň aj pripomienky jednotlivých členov. Kolíková po prvom zasadnutí uviedla, že je dôležité vyvrátiť akékoľvek pochybnosti, ktoré by súviseli so smrťou Lučanského.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA