Sociálne siete

DOMOV

Do online samosčítania sa zapojilo 86 percent obyvateľov

Minulý mesiac sa skončila jedna z najdôležitejších etáp elektronického sčítania obyvateľov.

Zverejnené:

Upravené: 6. apríla 2021 o 10:49

735

large glenn carstens peters pocitac unsplash abbec
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Historicky prvé plne elektronické sčítanie obyvateľov má za sebou ďalšiu fázu. „Prebehlo elektronické sčítanie obyvateľov a elektronickým formulárom sa samosčítalo 4 844 007 obyvateľov, čo predstavuje 86. %. Sčítanie pokračuje asistovanou formou určenou pre digitálne vylúčených,“ píše sa v stanovisku na stránke scitanie.sk.

V rámci elektronického samosčítania zaslalo vyplnený formulár 86 % obyvateľov. Podľa predpokladov Štatistického úradu SR malo túto formu sčítania zvládnuť minimálne 70% obyvateľov. „Dosiahnutý výsledok 86 % preto považujeme za veľký úspech a môžeme ho vnímať ako viditeľný, pozitívny posun v digitalizácii Slovenska, v schopnosti väčšiny obyvateľstva využívať informačno-komunikačné technológie. Štatistický úrad ďakuje všetkým sčítaným obyvateľom za dôveru a ich zodpovedný a proaktívny prístup,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Výsledky v rámci krajov

Prvenstvo v rámci krajov patrí Žilinskému kraju a tento kraj mal stabilne prvé miesto v podiele sčítaných obyvateľov počas celej doby online samosčítania. Sčítací formulár v Žilinskom kraji vyplnilo 92 % obyvateľov. Na druhom mieste je Trenčiansky kraj, ktorý dosiahol 90 % sčítaných. Na treťom mieste je Trnavský kraj, ktorý je na úrovni 89 % sčítaných obyvateľov. Bratislavský kraj je na štvrtom mieste s 88 % sčítaných obyvateľov. Nitriansky kraj je na piatom mieste 87 %. 85 % sčítaných obyvateľov dosahuje Banskobystrický kraj, v Prešovskom kraji sa sčítalo 83 % obyvateľov a v Košickom kraji je evidovaných 79 % sčítaných obyvateľov.

V rebríčku krajských miest vedú mestá Banská Bystrica 90 %, Trenčín 89 % sčítaných obyvateľov a Žilina taktiež 89 % sčítaných obyvateľov.

Ostatné krajské mestá dosiahli – Prešov a Trnava zhodne 87 % a Nitra 86 %. V mestách nad 10 000 obyvateľov má suverénne najviac sčítaných Dolný Kubín, Žilinský kraj až 92 %. V Trenčianskom kraji je to mesto Nová Dubnica 90 %, v Trnavskom mesto Šamorín 89 %, v Nitrianskom mesto Šaľa 89 %, v Banskobystrickom mesto Banská Bystrica 90 %, v Prešovskom mesto Poprad 88 %, v Košickom kraji mesto Spišská Nová Ves 85 % a Bratislavskom kraji mesto Pezinok 90 % sčítaných obyvateľov.

Bratislava a Košice

V hlavnom meste Slovenska Bratislave masová kampaň magistrátu odštartovala sčítanie už prvé hodiny a dni po spustení aplikácie. Jej výsledkom je 86 % sčítaných. Z veľkých mestských častí nad 10 000 obyvateľov má najviac sčítaných obyvateľov mestská časť Devínska Nová Ves 90 %. Z menších mestských častí sa výrazne darilo Jarovciam – 97 % sčítaných obyvateľov, Čunovo 94 % sčítaných a Vajnory 93 % sčítaných obyvateľov..

Metropola východu Košice má 82 % sčítaných obyvateľov. Z veľkých mestských častí nad 10 000 obyvateľov má najviac sčítaných obyvateľov Sídlisko KVP 89 %. Z menších mestských častí má najviac sčítaných obyvateľov mestská časť Košice – Lorinčík a mestská časť Košice Kavečany 97 %. Mestská časť Košice – Poľov má sčítaných 92 %.

„Výsledok nás nesmierne teší, a v najbližších mesiacoch v spolupráci so samosprávou pripravujeme asistované sčítanie, aby sme tak pomohli aj digitálne vylúčeným obyvateľom sčítať sa,“ hovorí Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie.

Prvé základné výsledky sčítania chce Štatistický úrad SR poskytnúť už v roku sčítania obyvateľov, závisí to, samozrejme, od pandemickej situácie a toho, kedy sa reálne ukončí asistované sčítanie. Ďalšie údaje budú k dispozícii v roku 2022 a komplexne spracované údaje pre medzinárodnú úroveň musia byť vypublikované najneskôr do začiatku roku 2024.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA