Sociálne siete

DOMOV

Exminister Gröhling bol podľa KDH málo efektívny a komunikoval chaoticky

KDH hodnotí fnancovanie slovenského školstva ako neprehľadné.

Zverejnené:

Upravené: 27. marca 2021 o 11:28

208

large grohling Sita adadde
Branislav Gröhling, foto: SITA

REKLAMA

SITA

BRATISLAVA  – Odchádzajúci minister školstva Branislav Gröhling nevyčnieva ani do dĺžky pôsobenia na ministerskom poste, ani prevratnými zlepšeniami. Definovala ho chaotická komunikácia opatrení, najmä pri otváraní škôl pre končiace ročníky, a žiadne poučenie z viac ako ročného fungovania školstva počas pandémie. Uviedol to člen predsedníctva KDH a odborník na školstvo Martin Šmilňák.

„Poučením z minulého roka malo ministerstvo zrealizovať záverečné skúšky a maturity v čo najrozumnejšej miere. Školy a študenti boli dobre pripravení, no prevládla snaha získať hlasy prvovoličov pred zodpovednou prácou a odhodlaním nájsť také opatrenia, aby skúšky mohli prebehnúť s ohľadom na zdravie študentov,“ hovorí Šmilňák.

Financovanie slovenského školstva hodnotí ako neprehľadné, a to vstupom viacerých inštitúcií do procesu odmeňovania od samospráv, krajov až po viacero ministerstiev, čo bola agenda, ktorú exminister nestihol dotiahnuť. ,,Je smutné, že časť žiakov, nielen z marginalizovaných skupín, sa vzdelávala minimálne. Deti vo veku šesť až osem rokov nevedia čítať a písať, niektoré to už zabudli, prípadne sú zapísané v škole, no nikdy v nej neboli,“ hodnotí Šmilňák.

Na ďalší problém upozorňuje predseda konzília KDH Peter Belinský: ,,Spolu s exministrom hospodárstva Richardom Sulíkom v kľúčovom sektore biomedicíny nezabezpečil Branislav Gröhling v oblasti diagnostiky a vývoja vakcín dostatočnú podporu, pričom táto oblasť môže výrazne pomôcť slovenskému priemyslu do budúcna.“ Ide o neefektívnu pomoc pre vedeckých pracovníkov v súkromnom sektore, ktorí prispievajú k technologickému rozvoju v spoločnosti na celosvetovej úrovni.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA