Sociálne siete

DOMOV

Lekárska komora chce okamžitý a tvrdý lockdown. V Nitre objednali chladiace zariadenia pre zosnulých

Minister zdravotníctva Marek Krajčí považuje zavedenie prísnejších opatrení už od 4. januára 2021 za zmysluplné riešenie a takýto návrh aj predloží na rokovanie vlády.

Zverejnené:

Upravené: 30. decembra 2020 o 5:50

262

large zdravotnici covid ffb
ZDROJ: SITA/Peter Rusko

REKLAMA

30. december 2020 05:58 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Slovenská lekárska komora (SLK) vyzýva vládu k prísnemu, okamžitému a tvrdému lockdownu. Komora už dva dni pred Vianocami apelovala na občanov, aby sa počas sviatkov zdržiavali v úzkom rodinnom kruhu a obmedzili kontakty s cudzími ľuďmi. Zároveň apelovala na lekárov, aby boli solidárni a v prípade potreby nastúpili aj ambulantní lekári podľa svojich možností a schopností do nemocníc pomôcť svojim kolegom. Ako ďalej informovala Nancy Závodská, mediálna manažérka SLK, komora už niekoľko týždňov bije na poplach a kričí, že vládou prijaté opatrenia nie sú dostatočné, naopak, sú „len hasenie stále sa rozširujúceho požiaru, bez očakávaného výsledku.“

SLK už dlhodobo volá po prevencii aj po opatreniach, ktoré jediné môžu zabrániť katastrofe a ochrániť občanov od toho najhoršieho. Záchrany v podobe zaočkovania vakcínou COVID-19 sa mnoho ľudí už dožiť nemusí. Povolať ambulantných lekárov do nemocníc bez tvrdého lockdownu podľa SLK nie je riešením. „Je to len ukážka, že vláda nevie, čo má robiť a nie je už ochotná prevziať zodpovednosť za dôležité rozhodnutia. Teraz, keď nám čísla nakazených, a žiaľ, aj mŕtvych, neustále ďalej stúpajú, sa opäť pýtame kompetentných: Uvedomujete si vôbec, že nedostatočnými, ale hlavne neskorými obmedzeniami a opatreniami, vašou nerozhodnosťou, sa nám rúca nemocničný systém?“ pýta sa komora a dodáva, že „teraz nie je čas špekulovať, lebo zdravotnícky systém sa rúti do priepasti.“

Nemocnica v Nitre potrebuje pomoc lekárov z ambulantnej sféry

Fakultná nemocnica v Nitre využije možnosť povolať do služieb lekárov a sestry z ambulantnej sféry, záujem má predovšetkým o špecialistov – internistov. Dôvodom je krízová situácia, v ktorej sa nemocnica nachádza. Po rokovaní krízového štábu okresu o tom informoval primátor Nitry Marek Hattas.

Nitrianska nemocnica sa podľa jej riaditeľa Milana Dubaja dostáva na hranicu svojich možností, v prípade personálu je už za ňou. Reprofilizovaných má približne 220 covidových lôžok, v stredu bolo obsadených 193 z nich a denne pribúdajú ďalší pacienti. Na umelej pľúcnej ventilácii je 22 pacientov, narastá počet ťažkých stavov. Okrem toho má nemocnica okolo 200 zdravotníkov v karanténe. Lekári a zdravotníci sú podľa Dubaja vyčerpaní fyzicky aj psychicky, ťažko znášajú aj množstvo úmrtí. „Apelujem na verejnosť, pochopte už konečne, čo sa deje,“ povedal riaditeľ nemocnice a vyzval ľudí na zodpovedné správanie.

Primátor Hattas varoval, že ak sa ľudia nebudú počas Silvestra a osláv Nového roka správať zodpovedne, tak nielen nitrianska, ale aj ďalšie nemocnice v okolí skolabujú a nebudú schopné poskytovať potrebnú zdravotnú starostlivosť. V okrese Nitra len za jeden deň podľa Hattasa pribudlo 369 nových prípadov ochorenia COVID-19. Domy smútku nemajú dostatok chladiacich zariadení pre zosnulých, do Nitry preto objednali mobilné zariadenie. Mesto Nitra má podľa primátora Hattasa záujem zlepšiť dostupnosť antigénového testovania, momentálne však nemá dostatok testov.

Žilinská nemocnica má v karanténe 156 zamestnancov

Žilinská Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v týchto dňoch bojuje s personálnymi problémami, do práce z dôvodu karantény pri ochorení COVID-19 nemôže nastúpiť 156 lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych i nezdravotníckych pracovníkov. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, niekoľko ďalších desiatok zamestnancov je práceneschopných z odlišných zdravotných dôvodov.

„Aktuálne nám chýba takmer štvrtina sestier, najväčšie ťažkosti pociťujeme na oddelení liečebne dlhodobo chorých, na oddelení vnútorného lekárstva, onkológii, chirurgii a úrazovej chirurgii. Maximálne sme využili dostupné vnútorné kapacity, ľudí preradzujeme zo všetkých oddelení, ale musíme personálne pokryť tiež mobilné odberové miesta a zároveň novovznikajúce vakcinačné centrum,” uviedol medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik.

V nemocnici zároveň dramaticky stúpa počet pacientov s ochorením COVID-19. „Momentálne je v žilinskej nemocnici hospitalizovaných už 82 ľudí s pozitívnym výsledkom PCR testu na COVID-19. V červenom pavilóne liečebne dlhodobo chorých je voľné posledné lôžko, v reprofilizovanom pavilóne urológie sú momentálne plne obsadené všetky anestéziologické lôžka pre pacientov vyžadujúcich ventilačnú podporu,” priblížila aktuálnu situáciu Záteková.

Podľa medicínskeho riaditeľa nemocnice je situácia vážna a zhoršuje sa v celom Žilinskom kraji. „Nevieme, ako dlho dokážeme stav za takýchto okolností udržať. Vzhľadom na otvorené lyžiarske strediská a ubytovacie zariadenia vôbec nevieme predikovať, čo bude ďalej. Každý deň riešime nové rozpisy služieb, bohužiaľ, aj priamo na Štedrý deň sme museli akútne osloviť niekoľko zdravotníkov v rámci ich voľna,” dodal Bízik.

Krajčí navrhne vláde prijatie prísnejších opatrení už od 4. januára

Minister zdravotníctva Marek Krajčí považuje zavedenie prísnejších opatrení už od 4. januára 2021 za zmysluplné riešenie a takýto návrh aj predloží na rokovanie vlády. Aj na základe skúseností zo zahraničia je podľa neho zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľkých týždňov účinné riešene na stlačenie reprodukčného čísla. Ako upozornil, predčasné uvoľnenie opatrení vedie k opätovnej eskalácii situácie. „Je známe, že epidémia sa dá kontrolovať iba v nižších číslach. Tvrdé opatrenia zamedzia množstvu odvrátiteľných úmrtí, znížia enormný tlak na ústavné zdravotné zariadenia a vytvoria priestor na postupnú vakcináciu zdravotníkov, zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb ako aj našich najrizikovejších spoluobčanov,“ dodal minister zdravotníctva Marek Krajčí, podľa ktorého je aktuálna situácia na Slovensku kritická a trend nepriaznivý.

Účinok aktuálnych opatrení, ktoré počítajú s vysokou úrovňou informovanosti a osobnej zodpovednosti občanov SR, momentálne nie je možné podľa ministra zdravotníctva spoľahlivo vyhodnotiť, avšak javia sa skôr ako nedostatočné. Ich efekt vzhľadom na vianočné sviatky, keď sa netestovalo, budú vedieť analytici vyhodnotiť až na nový rok. „Rovnako nevieme predvídať dodržiavanie opatrení počas nadchádzajúcich dní spojených s prechodom do nového roka. Efekt týchto dní sa preto opäť prejaví až z odstupom niekoľkých dní. Predpokladám však, že efekt súčasných opatrení nebude natoľko výrazný, aby našu krajinu v COVID automate posunul od 10. januára zo súčasnej čiernej fázy, ktorá znamená tvrdý lockdown, do bordovej farby, keď je umožnená aj limitovaná školská dochádzka a cesta do zamestnaní na základe negatívneho testu, nie staršieho ako 7 dní,“ upozornil Krajčí.

Podľa Krajčího situáciu komplikujú ťažko predvídateľné vplyvy – zmena prostredia, miešanie rodín, potenciálny vplyv novej varianty koronavírusu. Na strane druhej eviduje aj zníženú mobilitu občanov Slovenska pre dovolenky či nové opatrenia. „Modelovanie vzdialenejšej budúcnosti je aj v menej komplexnom období náročné, o to viac teraz, keď do nej zasahuje množstvo faktorov a vplyvov, a to aj vládou zavedených opatrení, ktoré sú postavené najmä na kvalitnej informovanosti a osobnej zodpovednosti občanov,“ dodal Krajčí.

Konzílium odborníkov bez diskusie s ministrom zdravotníctva, či s Inštitútom zdravotných analýz (IZA) publikovalo predikciu 4500 hospitalizovaných ku 11. januáru 2021. Tento scenár nepovažuje minister za realistický. K 11. januáru IZA očakáva počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 v rozmedzí 3000 až 3500 pacientov, čo je však nepochybne taktiež kritická hodnota. Počet 4500 hospitalizovaných pacientov by bolo podľa IZA možné dosiahnuť len v pesimistických scenároch až na prelome januára a februára. „To sa však nesmie stať. Vláda rozhodla, že od 10. januára sa má na území Slovenska dodržiavať COVID automat. Budem sa o to striktne zasadzovať,“ podotkol Krajčí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA