Sociálne siete

DOMOV

Minister vnútra očakáva bitky počas protestov v Bratislave

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 21:47

118

large protest fcbb
ZDROJ: Ilustračné foto, Rudolf Baranovič - fotoobrázky života okolo nás

REKLAMA

16. november 2020 21:37 SITA, redakcia

BRATISLAVA – V utorok 17. novembra, ktorý je na Slovensku štátnym sviatkom Dňa boja za slobodu a demokraciu, sa v Bratislave chystajú dve protestné akcie. Tá prvá sa má podľa organizátorov, ktorí o tom informujú na sociálnej sieti, začať o 15:00 na bratislavskej Hlavnej stanici. O 16:00 je pred Prezidentským palácom naplánovaný druhý protest. Plánujú sa na ňom zúčastniť poslanci Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS).

Milan Mazurek (ĽSNS) vo svojom profile na sociálnej sieti píše, že 17. novembra sa ide o 16:00 „prejsť do Bratislavy pred Prezidentský palác“. „Viem, že program prechádzky bude veľmi zaujímavý a ľudia budú počuť pravdu,“ uviedol Mazurek.

Hovorca strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Ján Mažgút informoval, že si Deň boja za slobodu a demokracia uctia o 15:00 na Námestí Alexandra Dubčeka v Bratislave. Protestovať plánovala aj mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS). Tá sa však rozhodla zorganizovať vlastnú oficiálnu spomienku pri príležitosti 17. novembra. „Zorganizujeme si ju ako politická strana v podobe pietneho aktu kladenia vencov na Šafárikovom námestí pri Univerzite Komenského v Bratislave,“ uviedla v tlačovej správe hovorkyňa Zuzana Škopcová.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa počas víkendu vyjadril, že polícia zasiahne proti demonštrujúcim, ktorí sa v utorok 17. novembra plánujú zúčastniť na ohlásených protestoch. Možný zásah polície odôvodnil tým, že plánované demonštrácie by boli nezákonné, keďže na Slovensku platí núdzový stav.

MIKULEC: Organizátori zhromaždení nechcú vyjadriť názor, ale pobiť sa

Organizátori utorkových zhromaždení nemajú záujem vyjadriť nejaký názor, ale pobiť sa, ničiť majetok a narúšať verejný poriadok. Na tlačovej besede to dnes povedal minister vnútra Roman Mikulec. Zároveň vyzval občanov a opozičných politikov, by sa na zhromaždeniach nezúčastnili. „Koronavírus si nevyberá a naozaj môže každého stretnúť, že skončí v nemocnici,” uviedol.

Minister vnútra zároveň zdôraznil, že v prvej vlne pandémie koronavírusu bol núdzový stav vyhlásený už pri 16 pozitívne testovaných osobách. Jeho účelom je pritom zabezpečiť, aby nedošlo ku kolapsu zdravotníctva. „Len za minulý týždeň nám zomrelo 160 ľudí,” povedal Mikulec a dodal, že núdzový stav a obmedzenie pohybu si žiadali samotní zdravotníci. Kto podnecuje na účasť na zhromaždeniach, pošliapava podľa šéfa rezortu vnútra odkaz 17. novembra. „Demokracia nie je anarchia, demokracia je o tom, že platia pravidlá,” uviedol. Minister doplnil, že pri momentálnom zákaze zhromažďovania by sa nemalo uskutočniť nijaké stretnutie, na ktorom by bolo viac ako šesť osôb.

Prezident Policajného zboru Peter Kovařík zároveň pripomenul, že v čase núdzového stavu je za útok na verejného činiteľa trestná sadzba 12 až 25 rokov väzenia. „Našim účelom je, aby sme udržali verejný poriadok,” zdôraznil. Zároveň uviedol, že polícia monitoruje možnú účasť radikálov na plánovaných zhromaždeniach. Z taktických dôvodov však nechcel hovoriť o detailoch pripravovaných opatrení.

Infektológ Vladimír Krčméry v tejto súvislosti povedal, že epidemiologická situácia sa momentálne začína postupne zlepšovať, preto by nebolo dobré tento stav zvrátiť zvýšenou mobilitou a zhromažďovaním. Pokiaľ niekto cíti nespokojnosť so súčasným stavom, mal by ju podľa Krčméryho „odložiť” na neskôr, keď sa situácia stabilizuje.

Účasť na proteste potvrdili aj predstavitelia opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). „Ak ľudia nesúhlasia s vládnutím Igora Matoviča, mali by 17. novembra prísť a vysloviť svoj názor. Pokojným a demokratickým spôsobom, aby nedali Matovičovi dôvod na ďalší brutálny zásah,” uviedli predstavitelia Smeru-SD vo videu na sociálnej sieti.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA