Sociálne siete

DOMOV

Ministerstvo podporí vznik materských škôl pri vysokých školách miliónom eur

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 9:39

209

large skolka fadb
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/BBC Creative

REKLAMA

10. december 2020 12:58 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Na podporu vzniku materských škôl (MŠ) vyčlení Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) vysokým školám jeden milión eur. Informovalo o tom tlačové oddelenie ministerstva. Ide o nový projekt, ktorý má podporiť zriadenie MŠ v priestoroch vysokých škôl, ktoré by mali prioritne využívať deti zamestnancov a študentov. Projekt okrem pomoci pri zosúladení rodinného a pracovného života na vysokých školách prispeje aj k navýšeniu kapacity MŠ a k väčšiemu zaškoleniu detí v predškolskom veku.

Peniaze pre vysoké školy by malo ministerstvo vyčleniť ešte tento rok. Vysoké školy by následne v spolupráci s mestom alebo iným subjektom vo svojich priestoroch vytvorili MŠ určenú pre deti svojich zamestnancov a študentov. Ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) teší, že aj takýmto spôsobom môžu navýšiť kapacity v MŠ. „Je to aj prvý krok k vytváraniu vysokoškolských komunít s komplexnými službami, ktoré umožnia mladým rodinám pracovať či zvyšovať si vzdelanie,“ objasnil.

Tento krok, ako uviedol Gröhling, je súčasťou plánu skvalitňovania vysokoškolského prostredia. Rezort plánuje zaviesť novú metodiku financovania vysokých škôl, ktorá by mala cielene podporiť vysoké školy s kvalitnou výskumnou činnosťou. V pláne je aj systém výkonnostných zmlúv, v ktorých sa vysoká škola zaviaže splniť konkrétne kritériá kvality a po ich naplnení získa finančné prostriedky. Ministerstvo chce tiež uvoľniť obsadzovanie miest docentov a profesorov tak, aby neboli naviazané na získanie titulu, ale na výkon a výsledky zamestnanca, teda podobne ako je to v zahraničí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA