Sociálne siete

DOMOV

Prezidentka vymenovala Žilinku za generálneho prokurátora. Šeliga vyzýval na odloženie menovania

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 9:38

206

large zilinka fe
ZDROJ: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a novovymenovaný generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

10. december 2020 13:46 SITA, redakcia

BRATISLAVA- Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vymenovala Maroša Žilinku za nového generálneho prokurátora. Urobila tak po tom, čo ho 3. decembra 132 hlasmi schválila Národná rada SR za kandidáta na túto funkciu.

Čaputová vo svojom príhovore vyslovila želanie, aby bol dnešný deň pamätný. „Aby sme si ho pamätali ako prvý deň, o ktorom raz historici napíšu, že sa ním začala nová éra vo fungovaní prokuratúry,” doplnila hlava štátu s tým, že túto nádej si spája s pôsobením Žilinku vo funkcii generálneho prokurátora. Prezidentka pripomenula, že od polovice deväťdesiatych rokov, keď sa prokuratúra sformovala ako orgán v samostatnom štáte, pôsobila ako monokratická a pomerne uzavretá inštitúcia. Ako ustanovizeň, ktorá v niektorých prípadoch fungovala ako štát v štáte. Dôsledky tejto uzavretosti je podľa nej vidieť aj dnes. „Očistec, Judáš či Božie mlyny nie sú len v diskusii bežne používané biblické motívy, ale aj názvy policajných akcií, po ktorých okrem sudcov a policajtov končia vo väzbe tiež predstavitelia prokuratúry,” doplnila.

Hoci prokuratúra mala garantovať, že zákon bude platiť rovnako pre každého, v tejto svojej úlohe podľa Čaputovej často zlyhávala. „Dlhé roky sa tu zákon uplatňoval inak voči bežným ľuďom a inak voči vplyvným osobám, ktorým sa vďaka svojmu postaveniu a konexiám dostávalo špeciálneho prístupu. Pretože tam, kde niet žalobcu, niet ani sudcu. Exponenti moci a ich klienti boli spoľahlivo chránení pred následkami svojich činov. Táto éra sa nielenže musí skončiť, ale musí sa skončiť do dôsledkov, aby sa nikdy nemohla zopakovať,” zdôraznila v príhovore. Podľa prezidentky musí byť cieľom ozdravenie prokuratúry.

Podľa prezidentky má Žilinka využiť všetky možnosti na presadenie inštitucionálnej otvorenosti prokuratúry a vystaviť ju v primeranej miere verejnej kontrole. Doplnila, že ak sa má prokuratúra emancipovať, už nikdy by nemala byť taká závislá od silných, ale predovšetkým slabých stránok svojho najvyššieho predstaviteľa, ako to bolo v minulosti. Považuje za dôležité, aby bol prokurátor nielen nestranný a nepodliehal vplyvom okolia, ale aby sa takým aj javil. „Očakávame, že ako generálny prokurátor budete tejto zásade bez výnimiek verný,” podotkla hlava štátu.

Rada prokurátorov je pripravená poskytnúť súčinnosť

Rada prokurátorov SR blahoželá Marošovi Žilinkovi k zvoleniu do funkcie generálneho prokurátora a zároveň oceňuje skoré rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej vymenovať ho. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení predsedu rady Juraja Purgata, rada je pripravená novému generálnemu prokurátorovi pri plnení jeho úloh a využití kompetencií bezodkladne poskytnúť potrebnú súčinnosť v tých prípadoch, kde je k tomu splnomocnená zákonom.

Podľa Dostála nehovoril pravdu pri verejnom vypočutí

Maroš Žilinka nehovoril pravdu, keď poprel, že by sa jeho priateľ Michal Gučík nejako angažoval v prospech jeho zvolenia za generálneho prokurátora. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS). Pravdu nemal podľa Dostála hovoriť Žilinka ani o tom, že bývalý minister vnútra Robert Kaliňák o ňom v predchádzajúcom volebnom období uvažoval ako o možnom nástupcovi za Dušana K. na poste špeciálneho prokurátora. S oboma tvrdeniami konfrontovali Žilinku poslanci na verejnom vypočutí Ústavnoprávneho výboru NR SR.

Ako Dostál ďalej uviedol, informácie o Žilinkovi získal až dodatočne zo zdrojov, o dôveryhodnosti ktorých nemá dôvod pochybovať. Dodal, že zo Žilinku sa môže stať dobrý generálny prokurátor. „Slušne a korektne sa môže vo funkcii generálneho prokurátora správať aj človek, ktorého chcel za špeciálneho prokurátora Kaliňák, alebo v prospech zvolenia ktorého za generálneho prokurátora sa angažoval Gučík. A ktorý o tom na verejnom vypočutí nehovoril pravdu,“ dodal. Dostál hlasoval proti Marošovi Žilinkovi pri voľbe generálneho prokurátora v NR SR, svoj hlas odovzdal Tomášovi Honzovi.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík na dnešnej tlačovej konferencii potvrdil, že sa s Michalom Gučíkom pozná a že mu aj v tejto súvislosti volal. „Zavolal mi niekedy v lete, či by som sa mohol stretnúť s pánom Žilinkom a ja som mu odpovedal, že volá zbytočne, lebo keby mi zavolal pán Žilinka, tak ho príjmem rovnako. Pána Žilinku som teda prijal, prišiel sa mi predstaviť ako predsedovi strany, čo nepovažujem za nič zlé. Nijako to neovplyvnilo moje konanie pri voľbe generálneho prokurátora, takže to nevnímam ako lobovanie. Iné by bolo, keby som sa nechcel stretnúť s pánom Žilinkom a stretol by som sa s ním až po intervencii pána Gučíka. V takom prípade by sa o tom dalo špekulovať, ale takto sa to nestalo,“ ozrejmil Sulík. Doplnil, že sa stretol aj s Juraj Klimentom, Jánom Šantom a Jozefom Čentéšom, ktorí sa rovnako uchádzali o funkciu generálneho prokurátora.

Šeliga vyzval prezidentku, aby odložila menovanie

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) vyzval prezidentku Čaputovú, aby odložila vymenovanie Maroša Žilinku do funkcie generálneho prokurátora. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti v súvislosti s dnešnými vyjadreniami poslanca Ondreja Dostála (klub SaS) o tom, že Maroš Žilinka klamal, keď hovoril, že za neho jeho priateľ Michal Gučík neloboval. Vymenovanie by malo byť podľa Šeligu odložené dovtedy, kym sa všetky nejasnosti nevysvetlia. „Bolo by ideálne, ak by aspoň pani prezidentka poznala pravdivé odpovede na otázky, ktoré sú legitímne,“ dodal Šeliga.

Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) na dnešnej tlačovej konferencii potvrdil, že sa s Michalom Gučíkom pozná a že mu aj v tejto súvislosti volal. „Zavolal mi niekedy v lete, či by som sa mohol stretnúť s pánom Žilinkom a ja som mu odpovedal, že volá zbytočne, lebo keby mi zavolal pán Žilinka, tak ho príjmem rovnako,“ uviedol Sulík. Poslanec Dostál dnes tiež napísal, že Žilinka nehovoril pravdu Ústavnoprávnemu výboru NR SR ani o tom, že bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) o ňom v predchádzajúcom volebnom období uvažoval ako o možnom nástupcovi za Dušana K.

Sulík zároveň v dnešnej relácii Braňo Závodský naživo rádia Expres na Šeligovu výzvu reagoval, že na vypočutiach kandidátov pred ústavnoprávnym výborom NR SR osobne nebol, a preto sa k tomu nevie vyjadriť. Zopakoval, že v tomto prípade sa jedná „len o dohodnutie stretnutia, ktoré by bolo tak či tak, lebo sa stretol s viacerými kandidátmi na generálneho prokurátora”.

K novému generálnemu prokurátorovi sa vyjadril aj premiér

Premiér Igor Matovič verí, že ľudia nikdy nebudú banovať, že Maroša Žilinku podporili v jeho kandidatúre na generálneho prokurátora. Napísal to svojom profile na sociálnej sieti. „Urobím maximum, aby nikdy nikomu nemusel byť ničím zaviazaný a jediný záujem, ktorý bude pán Žilinka sledovať, bude ten verejný. Pre očistu verejného života od mafie, to je ten najdôležitejší cieľ,” dodal predseda vlády.

Kolíková vyjadrila podporu

Je nevyhnutné, aby osoba generálneho prokurátora bola tou, v ktorú máme dôveru a robila všetky kroky veľmi transparentne a jednoznačne v záujme spravodlivosti. V súvislosti s vymenovaním Maroša Žilinku za generálneho prokurátora to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova (Za ľudí). Zároveň mu popriala mu silu na to, aby pomohol prokuratúre vrátiť dôveryhodnosť. „Osobitne teraz na Slovensku, keď čelíme množstvu káuz, ktoré sa týkajú korupcie predstaviteľov štátu na najvyšších pozíciách, vrátane bývalého špeciálneho prokurátora,“ uviedla Kolíková.

Ministerka reagovala aj na vyjadrenia poslanca Ondreja Dostála o tom, že Žilinka klamal na vypočutí pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR. „Verím tomu, že Maroš Žilinka, ako ho aj osobne poznám, bude schopný postaviť sa všetkým takýmto otázkam a vyvráti pochybnosti. Prípadne, ak sa tak neudeje, tak bude ako verejný funkcionár vedieť, čo je potrebné spraviť,“ dodala Kolíková s tým, že je presvedčená o tom, že Žilinkovi aj osobne záleží na tom, aby si generálna prokuratúra späť získala dôveru.

Správu sme aktualizovali.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA