Sociálne siete

DOMOV

Necítim sa vinný, povedal dnes obžalovaný z falšovania miliónových zmeniek Štefan A.

Zverejnené:

Upravené: 25. januára 2021 o 17:05

57

large spisy unsplash debcb
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/Wesley Tingey

REKLAMA

20. november 2020 12:27 SITA, redakcia

PEZINOK – Obžalovaný Štefan A. odmietol podozrenie z falšovania zmeniek v hodnote niekoľkých miliónov eur. Uviedol to dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. „Vo veci, ktorá mi je kladená za vinu, sa cítim nevinný,“ uviedol s tým, že v prípade využije svoje zákonné právo nevypovedať.

Podľa obžaloby Štefan A. v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom K. a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom R. vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur. Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana K. Vyplatiť ich mal Pavol R. a ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Svojím konaním sa podľa prokuratúry Štefan A. dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Obhajca hovorí o zaujatosti

Obhajca obžalovaného Marek Para na začiatku pojednávania namietal nezákonné zloženie a zaujatosť senátu, keďže daný senát prejednával aj obžalobu proti Marianovi K. a Pavlovi R. Tí boli vo februári tohto roku odsúdení za falšovanie zmeniek na 19-ročné tresty. Podľa predsedu senátu bol však spis senátu pridelený automatickým náhodným systémom a zákonne je vec v poriadku.

Keďže obžalovaný sa rozhodol nevypovedať, prokurátor čítal jeho výpoveď z prípravného konania pred policajným vyšetrovateľom. Štefan A. v nej potvrdil vyjadrenia Mariana K. a Pavla R., že miliónové zmenky boli vyhotovené ako súčasť riešenia sporov o Markízu v rámci takzvanej kauzy Gamatex v rokoch 1998 až 2000. O súdnych sporoch o vyplatenie zmeniek podľa vlastných slov vedel len z médií. Pojednávanie v tomto prípade bude pokračovať 12. januára.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA