Sociálne siete

DOMOV

Nenávisť podkopáva demokraciu, podľa Albrightovej je nebezpečný aj nacionalizmus

Zverejnené:

Upravené: 26. januára 2021 o 16:28

72

bab

REKLAMA

9. október 2020 08:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA 8. októbra (SITA) – Súčasná pandémia koronavírusu okrem zdravotných, politických či ekonomických dôsledkov so sebou prináša otázku, ako bude vyzerať budúcnosť demokracie v „post-covidovom“ svete. Tá momentálne čelí omnoho väčšiemu počtu nástrah ako v minulosti, zhodli sa účastníci štvrtkovej diskusie v rámci bezpečnostnej konferencie Globsec Forum 2020 v Bratislave.

Podľa niekdajšej ministerky zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovej by mala existovať neustála potreba chrániť demokraciu. „Nachádzame sa v zložitých časoch, v ktorých sa vládnutie stalo veľmi problematické. Ľudia sa chcú s niečím stotožňovať, no ak jedna identita začne nenávidieť druhú, vzniká nacionalizmus,“ poznamenala 83-ročná rodáčka z Prahy.

Ako neskôr nadviazala česká europoslankyňa Věra Jourová, v súčasnom období môžeme sledovať nárast nenávistných prejavov, čo „slúži ako zelené svetlo pre mnohých vodcov“. Práve združovanie sa štátov v organizácii ako Európska únia predstavuje pre demokraciu akési záchranné lano. „EÚ bola vždy zárukou, že sa nevráti režim spred roku 1989,“ dodala 56-ročná právnička, ktorá sa domnieva, že demokracii sa dostáva veľmi málo ochrany.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA