Sociálne siete

COVID19

Očkovať proti COVID-19 sa môžu aj niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom

Očkovanie proti COVID-19 ako samoplatca nie je možné.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 7:33

260

ockovanie
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Macau Photo Agency

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Vyhlásením v Zbierke zákonov nadobúda účinnosť zákon, ktorý mení a dopĺňa legislatívu v oblasti zdravotníctva. Zmena sa okrem iného dotýka aj úhrad za očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vďaka novele už môžu začať očkovať aj ľudí s nedoplatkom na poistnom a právna úprava rieši aj úhradu vakcinácie cudzincov. Informoval o tom rezort zdravotníctva v tlačovej správe na svojej stránke.

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo legislatívnu zmenu, ktorá umožňuje očkovať proti ochoreniu COVID-19 viaceré skupiny obyvateľstva. Novela už prešla procesom schvaľovania a od tohto týždňa platí v praxi. Nárok na úhradu vakcíny proti COVID-19 tak po novom majú aj ľudia, ktorí neplatia zdravotné poistenie a majú nedoplatky. Cieľom je chrániť proti ochoreniu aj sociálne slabšie skupiny, ako sú napríklad ľudia bez domova.

Rezort zdravotníctva stanovil pravidlá na očkovanie občanov SR a cudzincov. Nárok na očkovanie má občan SR, ale aj cudzinec, ktorý platí zdravotné poistenie u nás. Očkovať je možné aj občana inej krajiny EÚ, bez pobytu v SR, musí však mať v SR registrovaný formulár S1. To znamená, že držiteľ formuláru S1 si ho musí zaregistrovať na akejkoľvek pobočke zdravotnej poisťovne na Slovensku. Po zaregistrovaní formuláru zadá poisťovňa požiadavku na výrobu preukazu s označením EÚ. Až po vyhotovení preukazu a jeho prevzatí sa môže záujemca dostaviť na termín očkovania.

Aktuálne nemajú nárok na očkovanie ľudia z tretích krajín bez platieb do nášho verejného zdravotného systému poistenia. Legislatívna úprava umožňuje ministerstvu rozšíriť zoznam osôb s úhradou očkovania. Očkovanie proti COVID-19 ako samoplatca nie je možné.

Nárok a úhrada očkovania proti COVID-19

mzsr

Zdroj: MZ SR

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA