Sociálne siete

DOMOV

Prešovská univerzita spúšťa výučbu včelárstva

Na svojom pozemku zriadi univerzita vzdelávacie včelnice.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 28. februára 2021 o 12:54

41

Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Meggyn Pomerleau

SITA

PREŠOV – Prešovská univerzita (PU) v Prešove zaradila do vzdelávacieho programu v letnom semestri nový predmet včelárstvo. Kurz je zameraný na výučbu starostlivosti o včely, pričom praktická časť sa bude realizovať v novozriadených univerzitných včelniciach. Informuje o tom hovorkyňa PU Anna Polačková.

Ako dodala, v súčasnosti je na predmet včelárstvo prihlásených 20 študentov z rôznych odborov, ako je environmentálny manažment, ekológia, biológia a podobne. Ako výberový predmet si ho môžu zvoliť aj študenti z iných študijných odborov. Cieľom výučby je naučiť poslucháčov základom včelárstva, oboznámiť ich s hlavnými problémami, ktoré sú spojené so súčasným chovom včiel, ale predovšetkým ich viesť k pozitívnemu prístupu k životnému prostrediu.

„Osobne v tom vidím veľký prínos hlavne z dlhodobého hľadiska. Verím, že budúci absolventi tejto univerzity budú schopní viesť svoje vlastné včelnice. Podstatná časť týchto študentov po skončení štúdia bude vyučovať na základných či stredných školách, kde budú schopní viesť samostatný včelársky krúžok,“ uviedol univerzitný včelmajster učiteľ včelárstva Stanislav Kowalski z Komunitnej včelej záhrady. Tá plánuje presunúť svoje včelnice na univerzitný pozemok v priebehu mesiaca marec, pričom v areáli má vzniknúť aj včelársky náučný chodník.

Univerzita tiež spolupracuje s občianskym združením Komunitná včelia záhrada už niekoľko rokov. Spoločné partnerstvo obe strany rozšírili aj podpísaním memoranda o spolupráci. „Našim cieľom je v prvom rade prispieť k ozdraveniu ekosystému v meste Prešov, na čo chceme využiť časť nášho univerzitného pozemku, na ktorom zriadime včelnice. Druhým rozmerom je získať pre včelárstvo mladú generáciu, a preto sme spustili výučbu nového študijného program s týmto obsahom,“ vysvetlil rektor univerzity Peter Kónya. Ako dodal, ďalším zámerom je rozšíriť ponuku študijných programov pre poslucháčov v rámci Univerzitu tretieho veku PU.

Komunitná včelia záhrada a Katedra ekológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU v súčasnosti pracujú na výskume zameranom na zisťovanie miery kontaminácie životného prostredia ťažkými kovmi. Na tento cieľ chcú využiť usilovnosť a pracovitosť včiel. Cieľom je vybudovanie siete spolupracujúcich včelárov na Slovensku, ktorí v rámci projektu poskytnú vzorky medu, peľových obnôžok a včiel, za účelom hodnotenie vybraných rizikových prvkov. Do výskumnej aktivity sa zapojili viaceré univerzitné pracoviská a včelári z celého Slovenska.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA