Sociálne siete

DOMOV

Prezidentka považuje uznanie separatistov na Ukrajine za okupáciu

Zverejnené:

Upravené: 23. februára 2022 o 9:04

1787

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Slovenská republika dnes nie je bezprostredne vojensky ohrozená. V prípade eskalácie bojov by to malo minimálne tie konzekvencie, že by obyvatelia Ukrajiny utekali pred vojnou.

Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po utorkovom mimoriadnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Uznanie Luhanskej a Doneckej republiky Ruskom možno podľa jej slov označiť za okupáciu suverénnej krajiny.

„Nie je to žiaden náhly krok, ktorý by bol nečakaný,“ povedala prezidentka s tým, že v posledných týždňoch bola veľká koncentrácia ruských jednotiek v okolí ukrajinských hraníc.

Slovenská republika takýto krok zo strany Ruska podľa prezidentky odsudzuje. „Odsúdilo ho celé medzinárodné spoločenstvo vrátane všetkých krajín Európskej únie,“ vyhlásila. Podľa nej ide o porušenie medzinárodného práva, okupáciu suverénnej krajiny a narušenie celistvosti.

Prezidentka Čaputová skonštatovala, že predmetom debaty na Bezpečnostnej rade SR boli aj konkrétne kroky z hľadiska prípravy SR na ďalší vývoj.

Poukázala, že aj na Slovensku je možné sledovať nárast hybridných aktivít Ruska, šírenie propagandy a dezinformácií.

Nemecko pozastavuje schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA